США дали попереджувальний сигнал про готовність відповісти на ядерний шантаж Росії нещодавнім запуском двох своїх рідкісних літаків Boeing RC-135 Cobra Ball поблизу кордону Аляски з РФ.

Таким чином, як висловився  авіаексперт Валерій Романенко у ефірі “Радіо НВ”,  США таким чином стежать за ядерними силами Росії.

Ці польоти треба сприймати як попередження. Американці стежать за ситуацією в РФ, і це один із проявів такого моніторингу ситуації за російськими ядерними силами, – пояснив експерт. 

Він також описав характеристики літаків Boeing RC-135 Cobra Ball та їхнє призначення.

Це спеціалізовані розвідувальні літаки випуску 1969-70 року, оснащені дуже складним розвідувальним обладнанням. Вони дійсно призначені для патрулювання вздовж російських кордонів, з метою виявлення тестових і перевіряльних випробувальних пусків російських ракет, – розповів Романенко.

Він додав, що такі літаки можуть на дистанціях 400-500 км відстежувати траєкторію польоту ракети, визначати її параметри та використовувати цей аналіз, аби достатньо точно встановлювати місце пуску.

На думку авіаексперта, нещодавні польоти Boeing RC-135 Cobra Ball були тренувальними, хоча їх дуже рідко підіймають у небо. На тлі останніх погроз з боку РФ про застосування ядерної зброї США таким чином можуть попереджати країну-агресорку.

Це попередження від Америки про те, що вона готова, відстежує ситуацію в Росії та будь-які ворожі рухи в її сторону будуть негайно покарані, – сказав Романенко.

Він запевнив, що ядерний удар по Україні з цієї ділянки не загрожує.

Бо у Радянському Союзі було два угруповання (ядерних – ред.) ракет, які знаходилися в Україні та Білорусі, і воно було націлене на Європу. Інше, на території Росії, – націлене на Сполучені Штати. Тобто з Далекого Сходу запуски по Україні фактично нереальні, – пояснив експерт.

До слова, Кір Джайлз, експерт з питань безпеки Королівського інституту міжнародних відносин Chatham House наполягає виданню podrobnosti.ua, що путін не зможе просто з примхи натиснути на ядерну кнопку. Бо це запустить незворотний процес, який неодмінно завершиться кінцем росії у нинішньому вигляді. А у королівському оборонному інституті Rusi додають, що використання ядерної зброї не має ще й жодного військового сенсу. І це стосується навіть і тактичної зброї, з порівняно невеликими зарядами, яка призначена для застосування на полі бою для обмеженого ядерного удару.

Тут грають дві різні речі: одна – це російська риторика, яку з піною в роті доносять маніяки на державному телебаченні та час від часу кидає натяки путін, а з іншого боку є фактична російська доктрина, коли збройні сили вважають, що можуть використовувати ядерну зброю і взагалі, коли це ефективно. І це дві дуже різні речі, проблема в тому, що більшість людей зосереджуються лише на риториці, лише на пропаганді, тому чують постійний набат ядерної загрози й постійні припущення, що путін достатньо божевільний, щоби запустити ядерну зброю, навіть коли не має особливої причини для цього.

Джастін Бронк, аналітик Королівського об’єднаного інституту оборонних досліджень Rusi висловив бачення, що застосування навіть найменшої ядерної боєголовки – стане замахом на світовий порядок, кажуть експерти. Бо з часів ударів на японські Хіросіму та Нагасакі – ядерна зброя використовувалася виключно для “стримування”. Щоби держава-противник навіть і не думала про можливий напад. Потужність найменшої тактичної ядерної боєголовки – до однієї кілотонни у тротиловому еквіваленті. Це лише у 15 разів менше бомби, скинутої на Хіросіму.

Це найбільше попахує відчаєм. Бо ефективність тактичної ядерної зброї на полі бою дуже сумнівна. Адже якщо використати надто близько до фронту, то потенційно вона може опромінити й російську територію теж, але й символічне використання ядерної зброї навряд чи зупинить Україну у бажанні звільнити окуповані території. А в глобальному сенсі використання ядерної зброї так само опромінить Європу, як і частини росії, отже означатиме ризик ядерної ескалації зі сторони Заходу,-підсумував він.