Переговори про гарантії безпеки для України з країнами-партнерами завершаться впродовж тижня.
Як повідомляє, радник голови Офісу президента Михайло Подоляк, зараз тривають консультації з країнами-потенційними гарантами безпеки. Він також окреслив важливі для України моменти. Це поставки зброї, закрите небо, військові консультації та засоби для швидкої закупівлі додаткового озброєння.
“На рівні політичних радників тривають консультації з країнами, які заявили, що вони згодні обговорювати ті гарантії, які вони можуть взяти на себе. Безумовно, там будуть різні пакетні гарантії. Я думаю, що ці питання протягом тижня максимум можуть бути завершені. Ми не хочемо отримати Мінськ-3, наприклад, щоб через пару років мати знову ж таки конфлікт з РФ”, – йдеться в повідомленні.
За словами Подоляка, Україна хоче такі гарантії безпеки, щоб у разі ескалації поруч із Україною стояли інші країни.
“Щодо РФ, для нас важливо, щоб РФ зрозуміла, що якщо вони захочуть напасти, будуть бачити інші країни з потужними арміями”, — пояснив радник Андрія Єрмка.
За його словами, має йтися про юридичне право тих країн стати на захист України.
Нагадаємо, лідери США, Італії, Франції, Німеччини, Великої Британії, Канади, Японії, Польщі, Румунії, а також керівники ЄС та НАТО під час 90-хвилинної онлайн-зустічі у вівторок обговорювали, серед іншого, питання гарантій безпеки України після війни з Росією.
Президент США Джо Байден і його союзники обговорили свої дипломатичні зобов’язання та скоординували зусилля для подальшого санкційного тиску на Москву зараз. Вони вирішили діяти через G7, Європейський Союз і НАТО. Водночас говорили й про те, як діяти після закінчення війни.
Так, радник президента Франції розповів Reuters деталі розмови. За його словами, на порядку денному було питання надання гарантій безпеки Україні після війни з РФ в умовах, коли Київ не є частиною НАТО (а отже, на Україну не розповсюджується автоматичний оборонний механізм, відомий як 5-та стаття).
“Наша країна готова надати гарантії безпеки. Це було б постачання військової техніки, щоб Україна могла впоратися з новим нападом. Або, можливо, (це були б) гарантії, що зобов’язували б нас втрутитися, якщо Україна буде атакована таким чином, щоб ми могли оцінити, як їй допомогти”, – сказав французький чиновник.
За його словами, такі гарантії безпеки більше схожі на положення про оборону, яке зараз діє на території Європейського Союзу, а не на захисний механізм НАТО, 5-та стаття якого передбачає автоматичну воєнну підтримку країни-члена Альянсу у разі нападу на таку країну.