Прес-секретар президента України Юлія Мендель стверджує, що Володимир Зеленський знову запропонував главі Кремля Володимиру Путіна поспілкуватися. У Кремлі при цьому говорять, що ніяких запитів від української сторони з цього приводу не надходило. Коли зможуть відбутися переговори Зеленського і Путіна? Яким може бути результат розмови? Розібратися в цих питаннях порталу “Коментарі” допомогли експерти.
Політолог, голова платформи Єдиний координаційний центр Олег Саакян зізнався, що скептично ставиться до потреби у спілкуванні з Росією, яка системно бреше на всіх переговорних майданчиках, практично в усіх офіційних заявах, демонстративно порушуючи норми міжнародного права і взяті на себе раніше зобов’язання.
“Ось лише пара нещодавніх прикладів. У березні Кремль заперечував існування будь-якого кластерного підходу в Мінському процесі. Мовляв, немає ніякого нового плану по Донбасу, все це вигадки. Потім цей план “зливається” російськими ж ЗМІ. І ми чуємо заяви зовсім іншого плану. З останнього — заяви, що Росія не представляє для України загрози, що війська не концентруються біля наших кордонів. Потім виявляється, що концентруються — і ще як. І, звичайно, вічна теза, що РФ не бере участі в бойових діях на території України, що не є стороною конфлікту. Тобто — довіряти їй неможливо. Росіяни не тримають слово. Без свідків з ними говорити нема чого. Обов’язково потрібно, щоб хтось гарантував і підтвердив, що було сказано, які зобов’язання взяли на себе сторони. Інакше є ймовірність опинитися в одній із “пасток”, розставляти які російська влада вміє”, — попереджає Олег Саакян.
У той же час він не виключає, що мотивація викликати Путіна на розмову лежить у площині розуміння того, як раніше проходила російська агресія.
“Ключові загострення, які відбувалися — і в 2008-му, коли Росія напала на Грузію, і в 2014-му, коли відбулася незаконна анексія Криму та окупація частини Донбасу, супроводжувались випадінням Путіна з комунікаційного поля. Він просто не знімав слухавку, не йшов на контакт ні з Заходом, ні з державами-жертвами російської агресії. Тому нинішнє витягування Путіна на діалог із Зеленським може бути промацуванням — піде на контакт чи ні. Чи не повторюється сценарій ескалації, який вже був неодноразово проведено Росією? Втім, те, що РФ ігнорує такі запити може бути і підкресленням з боку Кремля, що Україна не сприймається російським керівництвом як гідний переговірник”, — зазначає Олег Саакян.
Керівник політико-правових програм в Українському центрі суспільного розвитку Ігор Рейтерович передбачає, що розмова Путіна і Зеленського навряд чи відбудеться раніше, ніж відбудеться зустріч українського президента з французьким колегою — Емманюелем Макроном. І, можливо, канцлером Німеччини Ангелою Меркель.
“Зустріч цю анонсували на поточний тиждень. Можливо, наприкінці його. Думаю, саме після цього з’явиться якесь розуміння — куди рухатися далі в питанні деескалації, в якій зацікавлені всі, крім Росії. Їй ще є куди підвищувати ставки, чим вона і займається в останні тижні, демонстративно брязкаючи зброєю біля наших кордонів, а також у захоплених Криму й ОРДЛО”, — вважає Ігор Рейтерович.
На його думку, телефонні або навіть очні переговори між Зеленським і Путіним можливі також за різкого загострення ситуації (або на Сході України, або взагалі). Або, навпаки, коли напруження знизиться — і РФ доведеться все ж відповідати, що це таке було?
“Те, що РФ заперечує запити на переговори з боку України — цілком у стилі Кремля. Йому важливо, щоб розмова, коли вона все ж відбудеться, виглядала як величезна поступка з боку російської влади, як якась ласка”, — пояснює експерт.
Шановні читачі, також підписуйтесь на наш телеграм канал Корупція – інфо – https://t.me/korupciya, аби не пропустити ще більше цікавої та актуальної інформації.