ЄС та 42 країни закликали росію негайно вивести свої війська із Запорізької АЕС і всієї території України.

Відповідну спільну заяву від 12 серпня щодо ситуації на ЗАЕС опубліковано у неділю на сайті делегації ЄС при міжнародних організаціях у Відні.

“Ми закликаємо російську федерацію негайно вивести свої військові сили та весь інший неуповноважений персонал із Запорізької атомної електростанції, її найближчих околиць та всієї України, щоб оператор та українська влада могли відновити свої суверенні обов’язки в межах міжнародно визнаних кордонів України і законний оперативний персонал міг виконувати свої обов’язки без зовнішнього втручання, погроз та неприйнятно важких умов праці”, – йдеться у заяві.

Було вказано на те, що це також “дозволить МАГАТЕ здійснювати верифікацію відповідно до зобов’язань України щодо гарантій у безпечних умовах та вчасно”.

Євросоюз та 42 країни наголосили, що розміщення російських військових та озброєння на ядерному об’єкті “є неприйнятним і порушує принципи безпеки та гарантій, які всі члени МАГАТЕ зобов’язалися поважати”.

Також вони висловили свою підтримку роботі МАГАТЕ та його гендиректора, спрямованій на надання допомоги Україні у сферах ядерної безпеки та впровадження гарантій у ході війни росії проти України, “поважаючи при цьому повний суверенітет України над її територією та інфраструктурою”.

“Ми рішуче засуджуємо використання росією дезінформації в її спробах виправдати свої незаконні дії в Україні. Міжнародна спільнота притягне росію до відповідальності за її агресію, і росія має понести повне покарання за свої протиправні дії в Україні”, – зазначається у документі.

Заяву було зроблено від імені Австралії, Австрії, Бельгії, Болгарії, Канади, Хорватії, Кіпру, Чехії, Данії, Естонії, Фінляндії, Франції, Грузії, Німеччини, Греції, Угорщини, Ісландії, Ірландії, Італії, Японії, Латвії, Ліхтенштейну, Литви, Люксембургу, Мальти, Чорногорії, Нідерландів, Нової Зеландії, Північної Македонії, Норвегії, Польщі, Португалії, Республіки Корея, Молдови, Румунії, Словаччини, Словенії, Іспанії, Швеції, Туреччини, Об’єднаного королівства Великої Британії та Північної Ірландії, Сполучених Штатів Америки, а також Європейського Союзу.

Як відомо, Запорізька АЕС є найбільшою атомною станцією в Європі. З 4 березня вона захоплена російськими військовими, відтоді на майданчику станції загарбники розміщують військову техніку та боєприпаси.

Своєю чергою політолог Віктор Небоженко звертає увагу на те, що Росія використовувала всі свої міжнародні ресурси, включаючи МАГАТЕ і РБ ООН, щоб довести світові, що саме Україна хоче сама себе підірвати і заразити весь світ ядерною хмарою.

На думку Кремля, з одного боку, ця провокація буде відповіддю Росії на удари по військових об’єктах в Криму і Білорусі. А, з іншого боку, організація російською армією вибуху на окупованій Запорізькій АЕС і ядерного зараження величезної території змусить Україну і Захід піти на примусову угоду про закінчення війни і поділ України по Дніпру.

Однак Путіну і його друзям на Заході треба розуміти, що Україна не піде на такі поступки під загрозою ядерного шантажу.

Це дуже небезпечний план Путіна, загнаного у “п’ятий кут” своєї військової авантюри проти України і лютою економічною боротьбою із Заходом. Виявляється, що гострий дефіцит часу і військово-політичних ресурсів штовхає Путіна на використання ядерного шантажу і планування ядерної авантюри, що загрожує всьому світу. Зараз він метушиться між Заходом, що образив його агресивною економічною політикою (газовий шантаж і санкції), і байдужим Китаєм.

Але плани Путіна і російської воєнщини з організації ядерної провокації в центрі України в зоні Запорізької АЕС не реалізуються, бо будь-яка спроба їх здійснення миттєво розширить зону військових дій на величезну територію, включаючи країни Східної Європи і Білорусь, Україну і Росію.

Але головне, що треба усвідомити і запам’ятати в Кремлі, що будь-яка ядерна провокація проти України, зробить беззахисними і небезпечними всі АЕС і найбільші нафтохімічні підприємства Росії. А російсько-українська війна стане непередбачуваною і некерованою ні для його учасників, ні для решти світу.