Відомо, що саміт Кримської платформи відбудеться 23 серпня. Водночас зустріч лідерів держав буде не єдиним заходом платформи.
Про це в одному з ефірів розповіла Еміне Джапарова – перша заступниця міністра закордонних справ України. Вона розкрила деталі, як саме мине Кримська платформа цьогоріч.
Як підкреслюється, це вже буде другий саміт. Він проходитиме в онлайн-режимі.
Головними темами будуть:
роль окупації Криму та наслідки, які ми колективно маємо як нація.
“Адже саме окупація Криму, яка починалась у 2014 році, і безкарність для режиму путіна через окупацію Криму, а далі – Донбасу, мають наслідки. Як власне і ця повномасштабна війна”, – зазначила Джапарова.
розширюватимуть контекст окупацією Півдня, яким межує з Кримом;
окремою темою буде Чорне та Азовські моря та свободу судноплавства та продовольча небезпека як наслідок;
подальші кроки щодо порушення міжнародного гуманітарного права та прав людини. Мовитиметься про політв’язнів, тиск на українців та кримських татар;
посилення політики невизнання та посилення санкцій.
Окремо наголошується, що на Кримській платформі хочуть зробити акцент на одній людині, яка стала жертвою минулого року саміту та участі у саміті. Це заступник керівника Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелялов, який попри все, не боявся висловлювати свою позицію, – зазначила Джапарова.
Одразу після участі у саміті 2021 року у його будинку провели обшуки і звинуватили у диверсії, й посадили за ґрати. Зараз триває “ляльковий суд”.
Раніше постійна представниця президента України в Криму Таміла Ташева розповідала, що на саміті говоритимуть, зокрема, про використання анексованого Криму як військової бази для окупації Півдня України та звільнення самого півострова.
Так, констатують використання Криму як військової бази протягом 8 років.
Ташева додала, що тем є достатньо, але ключове – це деокупація півострова. Це питання має обговорюватися на найвищому рівні глав держав.
Додамо, що міністерство закордонних справ України працює над підготовкою другого саміту Міжнародної Кримської платформи, що має відбутися 23 серпня, відповідно, наші дипломати щодня отримують нові підтвердження від країн-партнерів про їхню участь в заході
Про це міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба розповів в ефірі телемарафону
“Зарано розкривати всі карти, ми в процесі. Але можу сказати, що нові підтвердження від країн про те, що вони приєднаються до саміту, надходять щодня”, — сказав міністр.
Дмитро Кулеба підкреслив, що найважливішим є факт проведення саміту Кримської платформи, навіть у форматі онлайн та попри умови війни.
“Сигнал, який ми надсилаємо світові проведенням цього саміту, дуже простий: за будь-яких обставин, Україна ніколи, за жодних умов, не забуде про жодну свою окуповану територію, зокрема про Крим”, — наголосив він.
Глава держави Володимир Зеленський у одному зі своїх звернень зазначав, що формат Кримської платформи буде іншим, але значення – ще більшим.
“Поки зарано розголошувати всі деталі, але цього року робота Кримської платформи буде не менш вагомою і представницькою, ніж торік, коли відбувся перший саміт”, – сказав Зеленський.
Він також розповів, що наразі готують:
нові рішення для захисту та реалізації прав корінних народів України,
програми економічного відновлення нашого Криму після звільнення від окупантів,
Окрім цього, найголовніше – це підтримка ЗСУ, розвідки та всіх, хто воює за звільнення нашої землі.
Варто зазначити, Кримська платформа – це українська дипломатична ініціатива, яка спрямована на те, щоб повернути питання півострова до міжнародного порядку денного для його подальшого звільнення від російської окупації.