Український ринок грошових переказів лихоманить.  24 травня стало відомо про заборону в Україні найбільшої платіжної системи WebMoney. Нацбанк просто "скасував реєстрацію" WebMoney.UA, передає Корупція.Інфо

У поясненні регулятор посилається на рішення РНБО, за яким WebMoney визнана представником країни-агресора (у 2000-х бізнес системи в Україні дійсно мав російське коріння).

"Це означає, що українські банки, з якими ми працювали, не можуть переказувати гроші наших клієнтів з електронних гаманців на картки, інтернет-магазини не можуть брати розрахунки, а інтернет-провайдери повинні закрити користувачам доступ до сайту і до їх особистих гаманців. Це, тобто, повне блокування"- пояснив директор з маркетингу WebMoney.UA Ростислав Троценко.

За його словами, серед користувачів електронної системи – а це близько 4 млн. людей – вже почалася паніка. Люди будь-яким шляхом намагаються дістати із заблокованих електронних гаманців свої гроші.

"У кого-то там зависло по 100 тисяч, у інших – по 10-20 тисяч, а у кого-то по 400-600 гривень", – розповів Троценко.

Розмах фінансового лиха переоцінити складно. WebMoney була найбільшою системою переказу коштів. За оцінками економіста Олексія Куща, через неї щорічно проходило не менше 2 млрд. доларів

WebMoney активно користувалися фрілансери, заробітчани, IT-шники, дрібні підприємці і інтернет-магазини. Зараз вони просто не знають, що робити.

"Просто в шоці … Інтереси простих людей … Та нікого це не хвилює … Санкції на WebMoney. І ось живи тепер український фрілансер як хочеш, а краще Вимремо або емігруй. Так набрид цей політичний театр", – написала на своїй сторінці в Facebook користувач Вікторія Славінська.

"Країна" з'ясувала, що насправді означає заборону WebMoney, чи є в українців шанси дістати звідти свої гроші і як вони будуть обходиться без цієї системи розрахунків.

За половинку або чекати три роки

Головне, що зараз хвилює клієнтів WebMoney – як отримати назад свої гроші, які зависли на електронних гаманцях.

"Ми в цій ситуації поки нічого зробити не можемо, так як частково інтернет-провайдери вже почали відключати клієнтів, а банки вже не працюють з системою. Єдине, що ми можемо запропонувати – тим, у кого ще є доступ до ресурсу, відкрити гаманці в доларах або євро і працювати з ними через європейський WebMoney. Але в будь-якому випадку гроші наших клієнтів не пропадуть – вони залишаються в системі ", – запевнив Ростислав Троценко.

За його словами, компанія не втрачає надії залишати свої інтереси в судах. "Швидше за все, це будуть міжнародні інстанції", – пояснив експерт.

Якщо результату не буде, WebMoney.UA намір задіяти запасний варіант. Європейський власник технології – WebMoney Transfer Ltd – гарантував, що протягом трьох років, тобто, до 24 травня 2021 року переведе гроші з гривневих електронних гаманців українців в доларові або в євро за поточним курсом НБУ, щоб у людей не було втрат (зараз при переказі в іноземну валюту втрата становить не менше 10%) ", – зазначив Ростислав Троценко.

Чекати до 2021 року більшість клієнтів WebMoney не хочуть. Та й невідомо, в яку суму на той час трансформується ті ж 100 тисяч гривень, які сьогодні зависли у підприємця. Не виключено, що замість сьогоднішніх майже 4 тисяч доларів він отримає натомість вдвічі менше.

Тому люди кинулися рятувати свої кошти хто як може. Під цей запит ринку активізувалися численні інтернет-обмінки, які пропонують "дістати" гроші з заблокованих електронних гаманців за комісію до 50%.

"Скуповують кошти на гаманці, дають людям готівкою вдвічі менше, а потім ці гроші або виводять в долари і євро, або просто чекають в розрахунку, що нікуди вони з системи не подінуться", – пояснив Ростислав Троценко.

"Будуть і рекордні комісійні, будуть і відверто кидати. Однозначно, багато втратять, але до цього давно йшло. Українців хочуть змусити платити податки, а масові переклади через платіжні системи не дозволяють цього зробити", – вважає глава Українського аналітичного центру Олександр Охрименко.

Політика чи чистка ринку

Експерти, з якими поспілкувалася "Країна" сумніваються, що WebMoney вдасться швидко відновитися. По суті, це не перша блокування компанії. У 2013 році її вже "вимикали", але там санкції були менш масштабними (наприклад, можна було розраховуватися в інтернет-магазинах та інше), і їх вдалося оскаржити в суді, – згадує Ростислав Троценко.

Цього разу історія може затягнутися, адже рішення політичне, – визнає він.

Але, як і в минулий раз, все затіяно під переділ ринку, – впевнені експерти. У 2013 році місце, за чутками, звільняли під компанію GlobalMoney (її інтереси, нібито, лобіював тодішній міністр фінансів Юрій Колобов).

Цього разу в числі зацікавлених у вигнанні WebMoney експерти називають платіжні системи TYME і "Електрум". Остання, нібито, належить Юрій Коржу, який свого часу стояв біля витоків GlobalMoney.

А ось як пояснив те, що відбувається журналіст Олександр Дубінський: "Всіх цікавить, чому на рівні РНБОУ і адміністрації президента було прийнято рішення заблокувати платіжну систему WebMoney. Постараюся вам пояснити це на пальцях. Ключовим бізнесменом" від АП "з грошових переказів і платіжним системам сьогодні є Ігор Мазепа. Йому належить система TYME, несподіваний лідер грошових переказів в країні, що користується режим санкцій для посередництва при перекладах з Росією. Другий бенефіціар блокування – і ви зараз здивуєтеся – пов екс-міністр фінансів в уряді Азарова, який втік в Іспанію, Юрій Колобов. Йому підконтрольна платіжна система ГлобалМані. Ці дві системи, за моїми даними, і планують розділити між собою 4 мільйони клієнтів WebMoney, яку "гримнули" за "російське походження", – написав Дубинський на своїй сторінці в Facebook.

Як підозрюють експерти, саме з торгами за місце на ринку і пов'язаний той факт, що між рішенням РНБО про санкції до WebMoney, відповідним наказом президента і реакцією НБУ пройшло так багато часу (рішення РНБО датована ще 2 травня, тоді як заборона набула чинності 24 травня).

Втім, чи зможуть нові фаворити закрити нішу WebMoney аналітики не впевнені. Адже та ж GlobalMoney, якій свого часу включили зелене світло, так і не стала лідером ринку.

"Справа в тому, що WebMoney прикручена до багатьох сайтах, інтернет-магазинам, до неї всі звикли. Безумовно, є інші платіжні системи та люди будуть шукати якийсь вихід, але в перехідний період, а це не менше трьох місяців, ринку буде боляче ", – говорить директор департаменту проблемних активів Moneyweo.UA Наталія Індик.

Її колеги вважають, що, наприклад, IT-шники перейдуть, швидше за все, на системи Payoneer, Рayeer, Perfect Money, якими вони вже і так активно користуються.

Передаватимуть "бусиками"

Як припустив економіст Віктор Скаршевський, зросте частка нелегального перевезення готівки.

"Заробітчани будуть намагатися передати рідним гроші так званими бусиками, за певний відсоток. Зрозуміло, що відразу погіршиться криміногенна обстановка, виростуть ризики", – говорить він.

Популярне: Тривалі вихідні і зростання тарифів: Що готують для українців вже з 1 червня

Олексій Куш також упевнений, що виросте ринок тіньових переказів грошей (наприклад, бізнес, який працює і в Україні і в Росії, буде видавати готівку за схемою взаємозаліків).

Він також допускає, що заробітчани, які активно користувалися WebMoney в разі виникнення проблем з переказом коштів просто стануть менше перераховувати – будуть збирати на місці або шукати спосіб перетягнути родичів до себе.

"Наша країна настільки багата, що 2 млрд. Доларів на рік для неї зайві?", – дивується експерт. І каже: якби вся справа була тільки в російських коренях WebMoney, можна було б відкрити так званий платіжний хаб, скажімо, в Білорусі, через який пускати переклади.