Президентський законопроект про ліквідацію скандального Окружного адмінсуду Києва (ОАСК) минулого тижня надійшов до Верховної Ради як невідкладний. Цього тижня документ можуть розглянути на комітеті. Чи вистачить голосів за ліквідацію ОАСК, що може піти не за планом і коли очікувати розгляд законопроекту – про це в ефірі Апостроф Live на Апостроф TV розповіла народний депутат від фракції “Слуга народу”, заступник голови Комітету з питань правової політики і голова підкомітету з питань політичної реформи і конституційного права Ольга Совгиря, передаємо в оригіналі.
— Як ви вважаєте, чи підтримають депутати законопроект про ліквідацію ОАСК?
— Законопроект внесений президентом як невідкладний. Він, думаю, найближчим часом буде розглядатися на комітеті з питань правової політики на предмет його включення до порядку денного пленарних засідань. Я думаю, що законопроект має великі шанси бути підтриманим.
— Коли, за вашим прогнозом, він буде реально розглядатися?
— На комітеті, можливо, уже цього тижня.
— А якою буде подальша його доля?
— Дивіться, зараз Верховна Рада ще знаходиться в розгляді поправок по законопроекту № 2194. Тобто якщо він буде винесений наступного пленарного тижня, тобто з 26 квітня, то це можливо в режимі позачергових пленарних засідань. Якщо таке позачергове пленарне засідання буде ініційоване, і там буде стояти відповідне питання, то наступного тижня можливий розгляд законопроекту у першому читанні, якщо відповідні процесуальні дії будуть виконані.
— Чи є якісь зауваження комітету по самому законопроекту?
— Це ще не обговорювалося ні на профільному комітеті з питань юстиції, ні на самому комітеті, тому позицію поки що висловити не можу.
— Тобто ваш прогноз загалом по результатах досить позитивний, я так розумію?
— Я думаю, що потенціал підтримати цей законопроект у депутатів є.
— А подальші кроки по його реалізації ви як вбачаєте?
— Подальші кроки по його реалізації визначаються законом “Про судоустрій і статус суддів” у частині подальших дій щодо тих суддів, які зараз працюють у складі ОАСК. Тому я думаю, що в принципі чинне законодавство такі дії дозволяє.
— У разі ухвалення законопроекту, які головні проблеми можуть загальмувати його реалізацію?
— Я вважаю, що в принципі якихось серйозних перешкод тут бути не повинно. Усе передбачено чинним законодавством. Ліквідація та реорганізація судів — це ті дії, які передбачені законом “Про судоустрій і статус суддів”. Там прописаний відповідний алгоритм переведення суддів або відмови їх від переведення до новоствореного суду. Тому усе має відбутися в рамках чинного законодавства. А як це буде на практиці — побачимо. Тут ніхто не може спрогнозувати.
(До розмови долучився гість у студії, політичний аналітик МАКСИМ МАНЬКОВСЬКИЙ)
— Я вам одразу можу сказати, які проблеми у вас будуть у реалізації. У вас не працює ВККС, а це один з органів, який займається переведенням суддів цього суду в інший.
— Я вам можу одразу відповісти, що законопроект 3711-д (Проект Закону про внесення змін до Закону України “Про судоустрій і статус суддів” та деяких законів України щодо відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, – “Апостроф”) підготовлений до другого читання. Я думаю, що найближчим часом він теж буде внесений на розгляд до зали парламенту.
— Добре, ми взяли й ліквідували один суд, а потім виникає проблема з іншим судом, і ви знову ухвалюватимете по ньому рішення. А може треба займатися реформуванням судової системи загалом?
— По-перше, ці процеси відбуваються паралельно. По-друге, цей законопроект внесений президентом. Він є єдиним суб’єктом, хто може вносити такі законопроекти, згідно з Конституцією України. Парламент зобов’язаний його розглянути і висловити свою оцінку шляхом голосування.