Формулюючи стратегію і тактику політики деолігархізації необхідно виходити з того, що така політика повинна продемонструвати суспільству свій позитивний ефект, і одночасно, необхідно мінімізувати можливі негативні наслідки і політичні ризики, пише у своєму Facebook політолог Володимир Фесенко.

Наприклад, сценарій «розкуркулення» олігархів фактично означатиме одержавлення економіки. До того ж такий метод вимагає використання авторитарних методів. Це навряд чи прийнятно в умовах демократичної політичної системи і ринкової економічної моделі, розполохає всіх потенційних інвесторів, і створить величезні соціально-економічні проблеми як мінімум на кілька років.

У менших розмірах і не настільки гостро, але схожі проблеми можуть виникнути і при масштабній реприватизації.

Якщо керівництво країни зважиться на жорстку боротьбу з усіма олігархами одночасно, то це призведе до зустрічного і скоординованого опору здебільшого олігархів. З огляду на величезні фінансові та медійні ресурси українських олігархів, такий сценарій був би смертельно небезпечним (в політичному сенсі) для будь-якого українського Президента або глави уряду. До того ж в даному випадку також виникнуть серйозні ризики соціально-економічної дестабілізації і відтоку капіталів з країни.

Навіть пряме протистояння з окремими олігархами (в гостро конфліктній формі) може спровокувати серйозні політичні проблеми для керівництва країни. Адже опальний олігарх може розв’язати проти глави держави масштабну інформаційно-політичну війну, що називається, не на життя, а на смерть.

Тому стратегія і тактика політики деолігархізації повинна бути чітко визначена і відкалібрована на найрізноманітніші сценарії розвитку подій, враховуючи  політичні та соціально-економічні наслідки прийнятих рішень. Стратегія деолігархізації не повинна бути публічним документом (інакше опоненти і потенційні об’єкти можуть грати на випередження), це скоріше повинні бути план і технологія дій. І потрібна саме стратегія деолігархізації, а не просто окремий закон на цю тему.

В свою чергу,  представник Глави держави у КСУ, народний депутат від “Слуги народу” Федір Веніславський заявив, що Верховна Рада може розглянути законопроект про статус олігархів, який запропонував розробити Президент України Володимир Зеленський, протягом найближчих 2-3 місяців

“Я думаю, що ми можемо очікувати, що протягом найближчих 2-3 місяців (законопроект про статус олігархів в Україні — ред.) потрапить до Ради. Президент напевне визначить цей законопроект, як невідкладний і він, відповідно, буде розглянутий Верховною Радою позачергово. Думаю, що при оптимістичному очікуванні, можу спрогнозувати, що червень-липень на тій сесії цей закон може бути ухвалений щонайменше у першому читанні, а можливо й в цілому”, — сказав Веніславський.

Також він вважає, що найближчим часом цей законопроект буде розроблений в Офісі Президента.

“Можливо і в парламентському комітеті буде спільна робоча група створена. Це було б абсолютно правильно для того, щоб забезпечити максимально швидке проходження цього законопроекту через парламент”, — додав Веніславський.

Він нагадав, що деолігархізація України — це одна з передвиборчих тез Президента та політичної партії “Слуга народу”.