В Україні з 1 травня повноцінно запрацює комунальна реформа – набуде чинності закон про комерційний облік комунальних послуг і новий базовий закон про ЖКП. Головний принцип – платити доведеться за кожен кубометр води і Гкал тепла, а тих, хто затримує платежі, каратимуть штрафами і відключенням.

Як повідомляє ТСН, нововведення дають більше можливостей для постачальників. Їхнє право припиняти постачання послуги, звертатися в суд і штрафувати тепер прописані в законі. Також тягар оплати втрат всередині будинку перекладають на споживачів.

"Якщо в будинку є ОСББ або керівник, грати за правилами легше. Договір з постачальником послуг від імені всіх жителів підписує він. Або разом з сусідами ви вибираєте компанію і підписуєте колективний договір. І в цих відносинах з'являється чіткий поділ на "наше" і "не наше", – сказано в матеріалі.

Відзначається, що за діри і латання труб платить споживач, а комунікації, прокладені в будинок, комунальники обслуговують за свій рахунок.

Відзначається, що індивідуальні споживачі повинні укладати окремий договір з водо-газо-енергопостачальник на кожну квартиру.

"Всі, починаючи від 20 травня, хто не встигне сплатити за комуналку, отримуватимуть пеню. 0,01% від суми боргу за кожен день просрочки. Тобто, якщо в платіжці за комуналку у вас 1000 гривень, то за місяць прострочення ви отримаєте символічну, в порівнянні з європейськими штрафами, пеню – 3 гривні. Але враховуючи, що борг українців за комуналку станом на лютий – 69 млрд гривень, можна собі уявити, як ця сума збільшиться, якщо з кожного ще по кілька гривень зібрати", – зазначає видання.

Як зазначено, уникнути пені можна, якщо доведете, що зарплату затримують або держава вчасно не видала субсидію.

У новому законі прописаний механізм боротьби зі злісними боржниками.

"Боржникам направлятимуть лист-попередження, на яке ви протягом 30 днів повинні якось відреагувати: погасити борг або укласти договір про реструктуризацію. Якщо проігноруєте – вас відключать від води і опалення. Не до кінця зрозумілий лише механізм, як будуть відключати: поквартирно або страждати буде весь будинок. Не мають права припиняти тільки подачу газу і електрики", – поясняється в статті.

До того ж, до українців можуть прийти перевіряючі, щоб звірити квартирний або загальдомовий лічильник. Якщо не впустите – знову можуть відключити.

Водночас, на постачальника можна поскаржитися, якщо він порушує умови договору. Наприклад, вас не можуть відключити від чого-небудь безпідставно. За це – штраф або розірвання договору. Але про це потрібно попередити за 2 місяці.

Так само ви можете не платити за ненадані або неякісні послуги. Є розроблена Кабміном форма акту-претензії, яку ви заповнюєте, і вона є підставою для перевірок. Якщо комісія підтвердить, що, наприклад, гаряча вода у вашому крані не відповідає необхідній температурі, то платити ви будете менше, ніж за тарифом. Те ж саме стосується і опалення. За холодні батареї платити не потрібно.