Міністр оборони Олексій Резніков заявив, що Україна очікує на саміті НАТО у Вільнюсі отримати запрошення до Альянсу, і висловив переконання, що одностайне і політичне рішення буде прийнято після перемоги.

Про це він сказав на брифінгу у Києві, говорячи про очікування від Вільнюського саміту НАТО, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Що стосується саміту НАТО у Вільнюсі, то наша програма номер один, озвучена Президентом, – ми хочемо отримати запрошення в Альянс. Тому що тема “відкриті двері” – це одне. Де ті двері, як на них подивитись? І ми про це відкрито говоримо з партнерами і на відкритих зустрічах, і на закритих. Україна зробила заявку… Тому рішення про прийняття України до НАТО буде політичним і одностайним, але звісно, після перемоги. У стані війни Альянс на це не піде. Але наше завдання – масимально швидко рухатися і підготуватися до цього”, – сказав Резніков.

Він пояснив, що для прийняття рішення про включення до Альянсу Україні не потрібно мати впровадження максимальної кількості стандартів НАТО.

“Це не зовсім правильне сприйняття. Я дуже часто питаю міністрів оборони дружніх країн, які набули статусу членів Альянсу після 1997 року, скільки відсотків стандартів НАТО впроваджено в їхніх країнах. Загалом є трохи більше 1200 стандартів НАТО. Переважна ж кількість країн мають впроваджено 31 відсоток стандартів цих і до 40 відсотків прийнятих нормативно-правових актів. Є країни, у яких 2 відсотки, є країни, у яких 8 відсотків”, – зазначив Резніков.

Якщо говорити про цивільно-демократичний контроль, то, за словами міністра, Україна уже прийняла відповідний закон і має міністра – цивільну особу. Також створюються громадські організації при Міноборони заради цивільно-демократичного контролю від суспільства над ЗСУ.

“Друга річ – це прозорість, зрозумілість і підзвітність процедур із забезпечення сектору безпеки і оборони. У цьому питанні ми вже впровадили натівську систему обліку і контролю над зброєю, і кожен офіцер НАТО може перевірити, де перебуває та чи інша техніка, озброєння. Польські партнери впроваджували цю систему 10 років, а ми зробили це за кілька місяців”, – зазначив Резніков.

Щодо спільного планування військових операцій з НАТО, то, за словами Резнікова, це питання до військових, чим вони вже успішно займаються.

Таким чином, підсумував міністр, Україна успішно рухається на шляху вступу до НАТО.
Союзники по НАТО та країни-партнери в рамках Контактної групи з оборони України під егідою США виконали вже понад 98% зобов’язань щодо постачання Україні бойової техніки та обладнання, що дозволить Україні продовжувати зусилля із звільнення територій, що тимчасово окуповані російськими загарбниками.
Про це у Брюсселі під час пресконференції за підсумками зустрічі з прем’єр-міністром Люксембургу Ксав’є Бетелем заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.

«Усього через Контактну групу під проводом США союзники по Альянсу та партнери надали Україні безпрецедентну допомогу. Понад 98% бойових машин, які були обіцяні Україні, вже доставлені. Це означає – більш як 1550 броньованих машин, 230 танків, та інше обладнання, включаючи велику кількість боєприпасів. Усього ми провели тренування та оснастили більше 9-ти механізованих українських бригад. Це надасть Україні сильну позицію, щоб продовжувати повертати окуповані території», – наголосив керівник Альянсу.

Він зауважив, що під час Вільнюського саміту НАТО у липні 2023 року має намір наростити підтримку України шляхом представлення багаторічної програми допомоги.

«Ми також будемо продовжувати зміцнення (політики – ред.) стримування та оборони Альянсу та розподіляти пов’язані з цим навантаження. У більш небезпечному світі ми маємо інвестувати більше та краще у нашу оборону», – додав Столтенберг.