Донбас знаходиться на межі екологічної катастрофи через радіаційне забруднення. Україна вже звернулася до Міжнародного агентства з атомної енергії щодо проведення моніторингової місії.

Про це заявив віце-прем’єр-міністр України – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков в ході Спеціального Київського Безпекового Форуму 2020 у п’ятницю, 23 жовтня.

«Донбас перебуває на межі екологічної катастрофи. Не лише через забруднення повітря, ґрунту, розриви боєприпасів і замінування – там і ядерне забруднення. Мало хто знає, але в 1979 році на території шахти «Юнком», що зараз знаходиться на окупованих територіях, радянська влада здійснила ядерний вибух: 0,3 кілотонни у тротиловому еквіваленті. Після того капсулу залишили в шахті, але постійно відкачували воду, щоб запобігти потраплянню радіації у ґрунт і воду. Два роки тому окупаційна влада припинила відкачування води, і радіація вже надходить в горизонт питної води», – зазначив Олексій Резніков.

За його словами, припинене відкачування води з кількох десятків інших шахт, і це вже за кілька місяців призведе до екологічної катастрофи, що розгорнеться не лише на Донбасі, а й у Ростовській області Росії.

«Я звернувся до МАГАТЕ щодо проведення експертизи, моніторингової місії. На сьогодні питання, чи пропустять моніторингову групу на окуповані території, поки відкрите. Я маю надію, що спостерігачі таки потраплять туди та зафіксують ситуацію з радіоактивним забрудненням», – додав віцепрем’єр.

Як відомо, окупаційна адміністрація т.зв. ДНР в 2018 році припинила відкачування води на шахті “Юний комунар” (також відома як “Юнком” в м. Бунге, раніше Юнокомунарівськ Єнакіївської міськради). Затоплення цієї шахти, за оцінками експертів, загрожує тим, що радіоактивні відходи, що розташовані на глибині близько 1 км, вийдуть на поверхню разом з підземними водами і забруднять навколишню територію, зокрема стік річки Сіверський Донець, a також річку Дон та Азовське море.

Нагадаємо, раніше президент України Володимир Зеленський заявив, що ніхто не знає, скільки грошей потрібно для відновлення Донбасу.

“Ніхто не знає, я кажу правду, 10, 20 або 50 млрд дол. треба, щоб підняти тимчасово окуповану територію Донбасу. Ми не знаємо про всі підприємства. У нас є дані від розвідки тощо, про що я не хочу говорити докладно, тому що не маю права.

Але те, що я знаю, що ми не розуміємо повністю цю цифру: скільки вивезено заводів, фабрик, розпиляно на метал, що там із шахтами, які затоплені, яка там у цілому ситуація, що там із медициною”, – заявив Зеленський.