Чоловік пояснив, що хоче приватизувати земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, але не знає, куди для цього потрібно звертатись і з якими саме документами. – повідомляє Корупція.Інфо

Ми звернулися по роз’яснення до заступника начальника відділу “Волочиське бюро правової допомоги” Хмельницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Алли Байди.

Як пояснила пані Алла, Конституція України гарантує кожному громадянину України право на землю (ст. 14). Крім того, згідно зі статтею 121 Земельного кодексу України кожен громадянин України має право на безоплатне отримання земельної ділянки із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:

– для ведення фермерського господарства — в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство;

– для ведення особистого селянського господарства — не більше 2,0 гектара;

– для ведення садівництва — не більше 0,12 гектара;

– для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах — не більше 0,25 гектара, в селищах — не більше 0,15 гектара, в містах — не більше 0,10 гектара;

– для індивідуального дачного будівництва — не більше 0,10 гектара;

– для будівництва індивідуальних гаражів — не більше 0,01 гектара.

Земельний кодекс України встановлює, що передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах зазначених норм відбувається один раз із кожного виду використання.

Для того щоб розпочати процес безоплатної приватизації земельної ділянки, громадянину України необхіднозвернутися до органу, уповноваженого здійснювати розпорядження земельними ділянками державної або комунальної власності, із заявою про безоплатне надання земельної ділянки у власність.

Таким органом щодо земель комунальної власності, які розташовані в межах населених пунктів, є відповідна сільська, селищна, міська рада, а щодо земель державної власності, які, як правило, розташовані за межами населених пунктів, є:

– при наданні земельних ділянок для ведення садівництва або особистого селянського господарства — Головне управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру в області,

– при наданні земельних ділянок в інших випадках — райдержадміністрація.

До клопотання потрібно додати:

– викопіювання з кадастрової карти (плану) (його можна замовити в районному (міському) управлінні земельних ресурсів) або інші графічні матеріали, на яких слід відзначити бажане розташування земельної ділянки;

– погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства);

– копіюпосвідчення учасника бойових дій, або копію довідки про участь в антитерористичній операції, або витяг з наказу;

– копію документа, що посвідчує особу (наприклад, паспорта громадянина України);

– копію ідентифікаційного номера.

За результатами розгляду звернення уповноважений орган повинен прийняти рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або відмовити у його наданні.

Рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідним органом влади має бути прийнято в місячний термін.

Рішення про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки має бути мотивованим. Підставами відмови відповідно до ст. 118 Земельного кодексу України можуть бути лише невідповідність місця розташування об’єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів.

*   *   *

Нагадуємо, що роз’яснення законодавства і консультації з правових питань можуть отримати усі, хто звернеться до місцевих центрів з надання БВПД або у бюро правової допомоги, незалежно від статків та соціального статусу.

    Місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги знаходяться в Хмельницькому, Кам’янці-Поділььскому, Старокостянтинові, та Шепетівці.