Столична влада взяла курс на масштабне нищення старовинних будинків, тож скоро Київ стане містом без звичного історичного обличчя

Столиця продовжує втрачати своє історичне обличчя. Заради типових висоток забудовники за німої підтримки мерії затято знищують будинки, зведені на початку минулого століття і раніше, які своїм існуванням створювали неповторний дух, затишність у столиці, повідомляє Корупція.Інфо

Depo.Київ писав, що 6 жовтня забудовник зруйнував 100-річний будинок на вулиці Златоустівській, 35. Кияни лагідно називали його "будинком з ромашками" – за декоративну ліпнину у вигляді цих квітів на фасаді.

1111Двоповерховий будиночок був зведений у 1910 році. Минулої зими, коли навколо почалися підготовчі роботи до будвіництва, його дивним чином охопила пожежа, хоча він не був захаращеним та аварійним. В ньому не "тусувалися" бомжі, і чому зайнявся дах пустої, зачиненої на замок будівлі, невідомо. Неофіційно ж ходили чутки про підпал, і ця версія викликає довіру, особливо з оглядом на те, як часто самі собою палають дахи старих будинків, на які поклали око забудовники.

За якийсь час прохід до історичного будинку був закритий парканом. Поряд з флігелем почалося будівництво величезного житлового комплексу –  забудовником є компанія "Укрбуд", якою ще нещодавно керував колишній соратник мера Кличка Максим Микитась. На початку осені огорожу "наростили", після чого флігеля з "ромашками" з вулиці взагалі не можна було побачити.

Буквально на наступний день, 7 жовтня, після того, як забудовник зніс історичний будинок, на сайті мерії з`явилося повідомлення, що будинок по вулиці Златоустівській, 35, ніколи не перебував на державному обліку як пам`ятка культурної спадщини.

У мерії запевнили, мовляв, робили усе, щоб сторічний будинок зберегти. Навіть зверталися до Міністерства культури, щоб там розглянули можливість занесення "флігеля з ромашками" до Державного реєстру нерухомих пам`яток. Проте на початку літа з Мінкульту написали, що будинок на Златоустівській, 35, не заслуговує на занесення до Реєстру. Хоча у 2011 році Управління охорони культурної спадщини мерії записало цю будівлю до Переліку щойно виявлених об`єктів культурної спадщини Києва.

21 вересня поточного року Департамент культури виключив флігель з "ромашками" з вищезазначеного переліку щойно виявлених об`єктів. 6 жовтня забудовник знищив будинок.

Таким Будинок з ромашками був одразу після пожежі.

22222Такий вигляд мав флігель місяць тому.

3333

Таким він став після руйнування. Слід зазначити, що завалили історичну будівлю буквально по-стаханівськи – приблизно за годину.

Наразі забудовник вже вивіз залишки будівлі і розчистив майданчик для подальших робіт (місце будинку – у правій частині кадру, між деревами).

У Департаменті культури божаться, що не надавали дозволів на руйнування флігеля по вулиці Златоустівській, 35. Мовляв, це поза їхніми межами компетентності. 

У Департаменті містобудування запевняють, що у лютому, після пожежі, дах флігеля згорів майже повністю. Крім цього, чиновники посилаються на висновки Інституту УкрНДІпроектреставрація згідно яких, об`єми пам`ятки внаслідок пожежі втрачені повністю без можливості їх відтворення, а конструктив пам`ятки порушено. У мерії кажуть, що на основі цього Міністерство культури і відмовилося заносити флігель на Златоустівській, 35 до Реєстру пам`яток.

Зазначимо, що вогонь, зісно ж, пошкодив і частково знищив дах, вочевидь, частково були пошкоджені і перекриття верхнього поверху, проте внутрішні приміщення будинку лишилися цілими. І якщо порівняти світлини одразу після пожежі і за місяць до остаточного руйнування, то видно, що будинку на огороженій території дуже допомагали "втратити об'єми внаслідок пожежі" і "порушити конструктив пам'ятки". Зокрема з нього був знятий залишок вцілілої покрівлі, вибиті вікна й двері, про руйнування всередині можна лише здогадуватися.

Слід зауважити, що Департамент містобудування ще 2014 року надав компанії "Укрбуд" містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки для зведення житлового комплексу по вулиці Златоустівській, 27. В одному з пунктів цих умов зазначені вимоги, згідно яких забудовник мав зберегти об`єкт культурної спадщини, розташований поряд з відведеною ділянкою, – пам`ятку архітектури та містобудування по вулиці Златоустівській, 35. Більше того, забудовник мав забезпечити за необхідності проведення реставраційних та консерваційних робіт об`єктів культурної спадщини, які розташовані поряд з будівництвом житлового комплексу. Але у Департаменті містобудування констатують, що ніякої документації на реставрацію до них не надходило ні від забудовника, ні від когось іншого.

У мерії так і не відповіли, хто ж надав дозвіл на знесення сторічного будинку. Також не було надано відповіді і на питання, хто буде покараний за, по суті, самовільне руйнування флігеля. Зрозуміло, що ніхто. Тим більше, що на сайті Містобудівного кадастру Києва територія на Златоустівській, 27 йде під забудову разом із землею під Будинком з ромашками по Златоустівській, 35. Тож своїх намірів розпорядники столиці не дуже і приховували.