Продовжує зменшуватися вплив такого стримуючого виробництво фактора, як фінансові обмеження, а найбільш значущим фактором залишається недостатній попит, передає Корупція.Інфо

Популярне: Вбито ще одного ватажка терористів, ви будете в шоці, коли дізнаєтеся хто вбивця

Очікування промислових підприємств

У I кв. 2017 р індикатор ділової впевненості в промисловості в цілому підвищився в порівнянні з IV кв. 2016 року на 6 п.п., баланс відповідей тепер становить -5% (тобто більшість респондентів все ще налаштовані негативно), в переробній промисловості цей показник підвищився в порівнянні з попереднім кварталом на 4 п.п. і становить мінус 7%.

Індикатор ділового клімату в промисловості в цілому підвищився в порівнянні з IV кв. на 1 п.п. і становить 2%, у переробній промисловості він знизився на 1 п.п., до 1%.

 

За результатами обстеження виявлено такі очікування респондентів щодо стану їх ділової активності на I кв. 2017 року порівняно з попереднім кварталом:

– зростання відпускних цін на продукцію промисловості;

– уповільнення темпів скорочення чисельності працівників на підприємствах;

– зниження впливу таких стримуючих виробництво факторів, як фінансові обмеження і недостатній попит;

– завантаженість виробничих потужностей, як і в IV кв. 2016 р в середньому становить 64%;

– забезпеченість замовленнями, як і в IV кв. 2016 р – в середньому на чотири місяці роботи.

З 2016 року практично за всіма основними промисловими групами відзначено зростання обсягів виробництва в річному вимірі. Але не потрібно забувати, що база порівняння (підсумки 2015) досить низька.

Очікування будівельних підприємств

Індикатор ділової впевненості в будівництві підвищився в порівнянні з ІV кв. 2016 року на 3 п.п. і становить мінус 27%.

При оцінці обсягу виконаних будівельних робіт за жовтень-грудень 2016 р голоси респондентів розділилися на три приблизно рівні частини: збільшився – 37%, не змінився – 33%, зменшився – 30%. Дані ж статистики говорять про помітне зростання в грудні.

Житлової ж нерухомості в 2016 р, швидше за все, було побудовано менше, ніж у рекордному 2015 році.

За результатами обстеження підприємств виявлено такі очікування щодо стану їх ділової активності в I кв. 2017 року порівняно з попереднім кварталом:

– зростання цін на роботи, що виконуються будівельними підприємствами (50% проти 27%);

– посилення впливу такого стримуючого будівельну діяльність фактора, як несприятливі погодні умови (з 10% до 30%), і одночасне зниження впливу таких чинників, як фінансові обмеження (з 51% до 45%) і недостатній попит (з 35% до 30% );

– забезпеченість замовленнями на будівельні роботи, приблизно така ж, як і в IV кв. 2016 р – в середньому на 4,5 місяці.

Очікування підприємств роздрібної торгівлі

Індикатор ділової впевненості в роздрібній торгівлі знизився в порівнянні з ІV кв. 2016 року на 8 п.п., до мінус 1%. При цьому 48% опитаних сказали, що у них обсяг продажів за жовтень-грудень 2016 р збільшився, 27% – зменшився і 24% – не змінився. Офіційна ж статистика відзначає істотне зростання обсягу продажів.

За результатами обстеження виявлено такі очікування підприємств щодо їх ділової активності на I кв. 2017 року порівняно з попереднім кварталом:

– зменшення обсягу замовлень у постачальників товарів. Хоча протягом 2016 року цей показник в роздрібній торгівлі стабільно поліпшувався;

– зменшення кількості працівників на підприємствах. Цей показник падає протягом останніх чотирьох кварталів і зараз такий же, як був у січні 2016 р .;

– зростання цін реалізації товарів. Частина очікує зростання цін за квартал до 66% проти 54%.

Очікування сільськогосподарських підприємств

Оцінюючи свій обсяг виробленої продукції за жовтень-грудень 2016 р. 30% респондентів заявили, що він збільшився, 37% – не змінився і 32% – зменшився. Офіційна ж статистика говорить, що виробництво практично всіх видів сільгосппродукції помітно зростає.

Поточний обсяг запасів готової продукції достатнім вважають 81%, дуже маленьким – 10% і у 8% взагалі немає запасів.

Що стосується надій на експорт, то поки вони реалізувалися мало (хоча частка підприємств, які взагалі не мають експорту, стабільно зменшується). Правда, ситуація з експортом до країн ЄС трохи краще, ніж поза ним.

За результатами обстеження виявлено такі очікування респондентів щодо стану їх ділової активності в I кв. 2017 року порівняно з попереднім кварталом:

– зменшення обсягів виробництва продукції;

– зростання цін на продукцію сільськогосподарських підприємств;

– уповільнення темпів зменшення кількості працівників на підприємствах;

– зниження впливу такого традиційно стримуючого сільськогосподарську діяльність фактора, як несприятливі погодні умови (за квартал з 27% до 21%). Більшість респондентів продовжують вважати головним стримуючим фактором фінансові обмеження (33%).

Очікування у сфері надання послуг

У I кв. 2017 р індикатор ділової впевненості в сфері послуг знизився в порівнянні з IV кв. 2016 року на 6 п.п., хоча протягом минулого року він покращився на 12 п.п. Очікування зараз погіршилися в усіх основних сферах послуг. 14% респондентів вважають, що бізнес ситуація за жовтень-грудень 2016 р покращилася, 57% – не змінилася, 29% – погіршилася.

За результатами обстеження виявлено такі очікування щодо стану ділової активності в І кв. 2017 року порівняно з попереднім кварталом:

– зменшення кількості працівників на підприємствах сфери послуг;

– зростання цін на послуги підприємств, на нього чекають всюди, крім операцій з нерухомістю;

– зниження впливу на роботу підприємств сфери послуг такого стримуючого фактора, як недостатній попит при одночасному посиленні впливу фінансових обмежень.

– зменшення на 0,5 п.п. завантаження виробничих потужностей підприємств, яке в середньому становить 80,4%.