x_4b9b81a0

Тортурам на ведовскіх процесах відводилося головне місце, бо лише завдяки їм мисливцям за відьмами вдавалося вичавити з обвинувачених ті шалені визнання, які згодом повинні були служити підтвердженням церковних бреднів про Диявола, угоді з демонами і сатанинських чарах. Тривалість тортур і їх суворість визначали виключно судді.

У статті 58-й «Кароліни» ** говориться: «… чи проводити допит з пристрастю (тобто під тортурами), дивлячись за підозрою, часто, довго або коротко, суворо або не дуже, вирішувати довірено судді доброму і розумного». Багато інквізитори були аж ніяк не добрими і розумними, а забобонними і фанатичними людьми, які вбачали у всьому загрозу християнській вірі і тому з особливою суворістю котрі переслідували «сатанинське ведьмино кодло».

Наслідки цього для обвинувачених були воістину жахливі. Адже чаклунство вважалося злочином винятковим, і тому на більшості ведовскіх процесів катування були більш жорстокими і тривалими і застосовувалися по багато разів. Відповідно велике було і число тих, хто в руках своїх мучителів позбавлявся почуттів, вмирав або вирішував звести рахунки з життям.

1001

Однак це не не тільки не зупиняло фанатиків-суддів, але, навпаки, вважалося ще одним доказом підступності нечистої сили. Адже вони вважали, що ті, хто позбувся під тортурами почуттів, були приспані Дияволом, які вирішили врятувати їх від допиту. Умиравшие під тортурами або накладають від відчаю на себе руки були зовсім не жертвами суду, а все тими ж жертвами Сатани, що відбирав у них життя. Єзуїт Фрідріх Шпєє фон Лангенфельд (1591 – 1635) різко таврував це суддівське безумство.

У своєму знаменитому полемічному трактаті «Пересторога суддям, або Про ведовскіх процесах» (що вийшов вперше латинською мовою в 1631 г.) він звинувачував інквізиторів в тому, що вони самі наплодили таку кількість відьом. Адже жодна людина не може встояти під їх тортурами. Невинний скоріше визнає себе винним, ніж винесе подібні борошна. І доведіть їм випробувати такі страждання, вони самі, благочестиві обвинувачі, визнали б себе чаклунами. Не хотілося їм коли-небудь це перевірити? «Побажай я випробувати вас, а потім ви мене – в чаклунів виявилися б ми всі». Краще не можна вказати на зв'язок тортур і одержимості знахарства. У якості тортур на ведовскіх процесах зазвичай використовувалися здавлювання пальців в особливих лещатах, накладення колодок на ноги (катування іспанським чоботом) або катування обвинуваченого на дибі.

1002

В принципі тортури на ведовскіх процесах не відрізнялися від тортур на звичайних процесах. Однак вони були більш жорстокими, тривалими і частими. При цьому чоловіків роздягали догола або по пояс, а жінок вбирали в спеціальне просторе вбрання. Допит з пристрастю тривав годинами, а часом і днями. Починався він з використання лещат, спеціальних металевих пристосувань, в яких обвинуваченому поступово стискали пальці, спочатку поодинці, а потім всі разом.

Якщо обвинувачений витримував цю найпростішу тортури, кат надягав на нього «іспанський чобіт» – гнуту металеву пластину або колодку, яка від питання до питання все тугіше затягувалася під гомілкою. Тому, хто продовжував наполягати на своїй невинності, зв'язували руки і вішали на дибі – спосіб, який міг бути посилений підвішуванням до тіла обвинуваченого різних вантажів. Не менш болісним було насильницьке розтягування тіла за допомогою мотузяних лебідок – так звана «розтяжка». Єзуїт Фрідріх Шпєє фон Лангенфельд (1591 – 1635)

1003

Поряд з «звичайними» тортурами судді могли використовувати й інші засоби. Що тоді робив з обвинуваченим кат, які витончені методи застосовував він, катуючи свої жертви на очах у суддів і писарів, безпристрасно що сидять поруч або відправлялися, поки суть та діло, перекусити, – про це ми більше говорити не будемо.

Досить сказати, що учасники цієї процедури користувалися будь-якими засобами, щоб змусити обвинувачених заговорити, і не було пощади нікому, ні дітям, ні старим. Знаючи впевненість суддів у своїй правоті, важко уявити собі, щоб знайшлися люди, які витримали допит з пристрастю і ні в чому не зізнається. Правда, користі від цього їм все одно було б небагато. Адже у мучителів вистачало фантазії, щоб у жодному разі визнати їх винними. Ті ж деякі, кому вдавалося пережити тортури і вийти на свободу, залишалися на все життя каліками або душевнохворими.

1004

У розпал полювання на відьом більшість процесів завершувалося смертним вироком. Втім, число страт разнилось залежно від часу і місця проведення процесів. Часом лише одиницям вдавалося вийти на свободу після допитів та катувань. Кому ж вдавалося звільнитися? Можна виділити три групи людей, доля яких була різна. Деяких суд звільняв ще до винесення вироку зумовленим хворобою чи тілесної немочі. Вони потрапляли в богадільні або притулки для невиліковно хворих, де за ними велося пильне спостереження.

В іншу групу входили чоловіки і жінки, яких виправдовували за недостатністю доказів. Однак здобута ними свобода була примарною, бо при найменшій підозрі їх могли знову схопити, піддати тортурам, а може бути, і стратити. Незважаючи на звільнення, вони повинні були дотримуватися суворі вимоги. Сімейні свята і публічні видовища були для них виключені. Багатьом доводилося жити у своєрідному затворництві, бо залишати свій будинок і двір їм заборонялося.

До третьої групи звільнених належали ті, кого виганяли з рідних місць. Для них, особливо для жінок, вигнання часто було рівнозначне відстроченого смертному вироку. Жебраки і знехтувані усіма, ходили вони на чужині, звідусіль їх гнали і обсипали прокльонами. Вони опускалися і кінчали своє життя де-небудь у бруді і злиднях. Проте вигнання з країни було досить м'яким вироком, якщо згадати долю тих, кому судилося по закінченні жорстоких тортур прийняти болісну смерть. Щастям бувало для них, якщо «княжої милістю» їх попередньо задушливі або обезголовлювали. Зазвичай же відьом спалювали живцем, як вимагала стаття 109-а «Кароліни»: «Всякому, який оформив ворожінням своєї людям шкоду і збитки, надолужити покарань бути смертю, і кару цю повинно здійснити вогнем».

1005

Тут показано, чого домагалися церковні мисливці за відьмами: від «проклятого диявольського кодла» не повинно залишитися і сліду, нічого, крім попелу, розвіяної вітром.

1006

Спалення відьом було публічним видовищем, головною метою якого було застерегти і настрашити присутніх глядачів. Здалеку стікався народ до місця страти. Святково одягнені, збиралися представники місцевої влади: єпископ, каноніки і священики, бургомістр і члени ратуші, судді та судові засідателі. Нарешті у супроводі ката на візках привозили пов'язаних відьом і чаклунів. Поїздка на страту була тяжким випробуванням, адже роззяви не втрачали нагоди посміятися і познущатися над засудженими відьмами, що здійснювали свою останню путь. Коли ж нещасні нарешті добиралися до місця страти, слуги приковували їх ланцюгами до стовпів і обкладали сухим хмизом, полінами і соломою. Після цього починався урочистий ритуал, під час якого проповідник ще раз застерігав народ від підступності Диявола і його поплічників. Потім кат підносив до багаття смолоскип. Після того як офіційні особи розходилися по домівках, слуги продовжували підтримувати вогонь до тих пір, поки від «ведьминого багаття" не залишався один попіл. Кат ретельно згрібав його, а потім розсіював під ешафотом або в якому-небудь іншому місці, щоб надалі ніщо більше не нагадувало про богохульних справах страчених посібників Диявола.