Набридло бути Афанасієм? Ім’я можна запросто замінити! І коштуватиме така процедура трохи більше 5 гривень

Варто зазначити, за українським законодавством, ім'я особи складається з прізвища, імені та по-батькові. У тому випадку, якщо інакше не встановлено національними традиціями, коментує Ірина Дубиківська, начальник Управління державної реєстрації актів цивільного стану.

Тим часом, за даними Державної реєстраційної служби, за півроку 2016 року більше 10 тисяч українців змінили власне ім'я чи прізвище або, якщо на це був встановлений законом випадок, по-батькові. Для порівняння за весь минулий рік змінити свої ініціали виявили бажання понад 19 тисяч українців.
Скільки це коштує?

Тим, хто хоче отримати нове ім'я, спершу, слід подати заяву про зміну імені до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану. Якщо зміна імені відбувається перший раз – треба буде сплатити лише державне мито, що становить 5 гривень 10 копійок.

Якщо це повторна процедура, наприклад, раніше ви змінювали ім'я і знову бажаєте його змінити, то обійдеться це вам у 51 гривню.

Які документи потрібні?

Як зазначалося вище, насамперед, треба написати заяву про зміну імені. До заяви додається паспорт та свідоцтво про народження. У разі потреби – свідоцтво про шлюб чи розірвання шлюбу, документи про народження дітей (якщо, звичайно, вони є).

Якщо інформація про ці документи є у реєстрі або у відділі куди ви звертаєтеся, надання окремих цих документів може бути не обов’язковим,
– зазначила Дубиківська.

Підліткам від 14 до 16 років, для зміни імені або прізвище треба мати згоду батьків. Плюс до цього надати свідоцтво про народження та довідку про реєстрацію місця проживання.

Також у всіх випадках зміни імені додається фотографія.

За бажанням особи, яка звертається до Відділу державної реєстрації змінити можна або ім'я або прізвище окремо. Або те й те одночасно.

 

710987_1493554
Як змінити по-батькові?

Змінити по-батькові можна в окремих встановлених законом випадках. Відповідно до ст. 295 Цивільного кодексу особа, яка досягла чотирнадцяти років, має право на зміну по-батькові у разі зміни її батьком свого власного імені або виключення відомостей про нього як батька дитини з актового запису про її народження, а також у випадку усиновлення.
Де це можна зробити?

Як відзначила в коментарі сайту "24" Ірина Дубиківська, зміна імені – це один з видів реєстрації актів цивільного стану. Тому тут є обмеження по території. Тобто громадянин України має право звернутися лише до того Відділу реєстрації актів цивільного стану, де він проживає. Винятком є особи з Криму та тимчасово окупованих територій – прив’язки до території по місцю проживання для них немає – вони можуть звернутися до будь-якого Відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Скільки часу чекати?

Отримати нове ім’я чи прізвище – можна через три місяці. Такий термін встановлений законом. Із трьох – один місяць перевірку здійснює територіальний орган внутрішніх справ, який надає висновок про можливість фізичної особи змінити ім'я.

Здебільшого на практиці, якщо всі акти цивільного стану зареєстровані на території України, немає документів, які треба потребувати з-за кордону і є позитивний висновок, більше півтора місяці ця процедура не триває, – коментує начальник Управління державної реєстрації актів цивільного стану.

710987_1493555

Однак все ж є обмеження, коли ім'я або прізвище змінити не можна. Підставами для відмови може бути перебування заявника під судовим слідством, наявність судимості, яку не погашено або коли, охочого отримати нове ім'я, розшукують українські чи іноземні правоохоронні органи. Загалом усе логічно.
Що треба зробити після зміни ім'я?

Найперший документ, який ви отримуєте після державної реєстрації зміни імені – буде свідоцтво про зміну імені. До паспорта громадянина України вноситься відмітка про необхідність його зміни у місячний термін.

Одночасно відділом державної реєстрації інформація про зміну імені надається до територіального органу міграційної служби і до органу внутрішніх справ,
– підкреслює Дубиківська.

Наступний крок – це отримання паспорта на нове прізвище або ім’я, зміна ідентифікаційного коду, закордонного паспорту, водійського посвідчення, банківських карток і решти документів, що ідентифікують особу.

Студентам доведеться отримати нову залікову книжну, студентський та читацький квитки. Атестат про освіту буде дійсним зі старим прізвищем. Трудову книжку змінювати не треба – у ній лише робляться виправлення. Якщо особа військовозобов'язана, про зміну ініціалів, слід повідомити військовий комісаріат.
Чому змінюють?

Які саме нові прізвища та імена обирають українці, Державна служба статистики та Міністерство юстиції не відслідковують. Кажуть лише, що обмежень у їх виборі практично немає. Тобто, яке прізвище чи ім’я вам заманеться – таке можете й обрати.

А от щодо поширених причин, чому українці прагнуть отримати нові "дані" про себе можуть бути, власне, окремі сімейні історії, повернення до родового прізвища, або ситуація: дитина, яку всиновили, відновила контакт зі своїми біологічними батьками, чи просто в людини з’явилося бажання змінити своє ім’я. Це суто індивідуальний вибір. І кожен маєте повне право не пояснювати рішення змінити своє ім’я або прізвище або по-батькові на нове.