bjudzhet

Головний кошторис країни: реальні витрати на соціалку зменшаться, а податок на війну залишиться

Влада приготувала українцям на наступний рік багато сюрпризів. Згідно проекту держбюджету на 2016-й і компромісного проекту Податкового кодексу від Мінфіну, що надійшли в Раду, зарплати і пенсії піднімуть на 12%, на лікування військових виділять понад 1 млрд грн, але паралельно підвищать акцизи на сигарети і алкоголь. "Сегодня" з'ясувала, почому житимемо в наступаючому році (див. інфографіку).

-2016_01

Основні робочі макропоказники в нинішньому проекті держбюджету в порівнянні з минулими не змінилися, лише трохи збільшені доходи і витрати. У скарбницю Мінфін планує зібрати 601,43 млрд грн (було 598,21), а витратити – 674,08 млрд (було 673,97). Також в 2016-му прогнозують інфляцію 12%, курс долара – 24,1 грн і зростання ВВП на 2%, про що вже писала "Сегодня". Також з 1 травня та 1 грудня планують підвищити мінімальні зарплати і мінпенсії, хоча раніше їх піднімали ще й з 1 січня. Військовий податок з усіх зарплат в 1,5% наступного року теж залишиться.

СВОЯ КИШЕНЯ. Про народ влада не забула. Так, витрати на лікування дітей, тяжкохворих за кордоном, протезування інвалідів АТО збільшилися або ж залишилися на рівні минулого року. Втім, як зазначив президент Украналітцентра Олександр Охріменко, реально ці цифри зменшилися через інфляцію (за 2015 рік ціни вже виросли більш ніж на 40%).

Наприклад, 150 млн грн на протезування бійців, виділені їм, як і в 2015 році, перетворилися через зростання цін в 90 млн. "Це означає, що в 2016 році реально відпочити і поправити здоров'я за держрахунок зможуть менше ветеранів, дітей- сиріт та тяжкохворих, – говорить Охріменко. – А силовикам хоч і додали грошей на лікування поранених, але урізали й так мізерне фінансування на будівництво безкоштовного житла".

ПРОТИ І ЗА. Бюджет-2016 прийматимуть в пакеті з новим Податковим кодексом. Він хоч і знизить навантаження на роботодавців (ЄСВ з зарплат зменшиться з 41% до 20%) і зменшить податок на доходи незаможних (ті, хто заробляють менше трьох мінзарплат або 4134 грн, не платитимуть податки з 0,5 мінзарплати), але підніме податок для інших: з них візьмуть не 15% від заробітку, а 18%. Доведеться економити і любителям "шкідливих звичок": за новим НК, акциз на міцне спиртне і пиво зросте вдвічі (півлітра дешевої горілки подорожчають з 55 до 70 грн, а пляшка пива – з 8 до 10 грн), а на тютюн – в 1,5 рази (пачка сигарет подорожчає з середніх 15 до 18 грн).

Аналітик компанії "Простобанк консалтинг" Іван Нікітченко вважає, що новий бюджет все ж краще торішнього. "Назвати 2016 рік роком підвищення соцстандартів важко, але крига скресла, – говорить Нікітченко. – Мінзарплата зросте на 12,5%, тоді як прогноз інфляції – 12%. Тобто, інфляція (офіційна прогнозна) буде компенсована. Не сильно відрізняються від рівня інфляції і зростання витрат Мінсоцполітики та МОЗ.

Зате різко зросла підтримка Пенсфонду: скорочення ставки ЄСВ вдвічі відразу ж уріже надходження, і недобір доведеться перекривати за рахунок держбюджету. Але є надія, що зниження ЄСВ дозволить вивести частину зарплат з тіні, що збільшить відрахування до ПФ. Вивільнені кошти влада зможе направити, наприклад, на дороги, мости і підвищення соцстандартів".

ПОДАТКИ І БЮДЖЕТ – ОДНИМ ПАКЕТОМ

Вчора спікер ВР Володимир Гройсман оголосив про скликання позачергового засідання парламенту на 17 грудня, щоб депутати розглянули бюджет на наступний рік та зміни до Податкового кодексу. "Терміни дуже стислі, але ми повинні зробити все, щоб вийти на прийняття бюджету. Від цього залежить фінансова стабільність в країні", – сказав Гройсман.

За його словами, голосувати будуть пакетом за обидва документи після їх обговорення: спочатку НК, потім бюджет. Тобто якщо приймуть НК, то візьмуть і Бюджет-2016, який, нагадаємо, зверстаний на новій податковій базі. Поки депутатський корпус коливається.

За словами глави податкового комітету Ніни Южаніної, вона підготувала поправки в НК, які повинні бути враховані, інакше за законопроект голосувати не можна. А заступник голови бюджетного комітету Віктор Кривенко сказав нам, що поки не бачить достатнього числа голосів ні за ПК, ні за закон про держбюджет. Політолог Олександр Палій каже, що процес обговорення може затягнутися до кінця грудня, але обидва закони, ймовірно, приймуть "під ялинку", а потім будуть допрацьовувати.