Відразу після нового року знову загострилися відносини між президентом Петром Порошенко і прем'єр-міністром Володимиром Гройсманом. Безпосереднім приводом стало питання піару на підвищенні пенсій військовим пенсіонерам (на ниві якого Гройсман випередив Порошенко), передає Корупція.Інфо

Крім того, виступаючи в п'ятницю в Раді під час "години уряду" прем'єр зробив ряд заяв, які змусили окремих спостерігачів говорити про його президентські амбіції. Одночасно пройшов слух, що на Банковій вже почали готувати відставку не в міру амбітного глави уряду.

Популярне: "Почали відтісняти і…": На Банковій перші сутички між поліцією і прихильниками Саакашвілі, дізнайтесь подробиці

Програмна промова прем'єра Гройсмана

П'ятихвилинний виступ прем'єра в парламенті цілком схожий на програмну промову.

Гройсман заявив, що Кабмін підготував 35 законопроектів для прискорення зростання ВВП і пообіцяв з трибуни "весну реформ".

Крім того, він закликав народних депутатів вже на цій сесії створити новий прозорий Антикорупційний суд (цей процес саботує АП), який зможе винести перші вироки корупціонерам.

Потім він почав критикувати виборчу систему, фактично ставши на бік тих, хто виступає за відмову від мажоритарки (що, знову ж таки, розходиться з думкою Банкової).

"Чинна виборча система неприйнятна. Вона корумпує сьогодні виборчий процес. Стало нормою в нашій країні, коли люди купують голоси. У нас є шанс це змінити", – заявив глава уряду.

Згадав він і про конституційну реформу (зменшення повноважень президента), ідея якої не подобається Порошенко. Як випливає зі слів прем'єра, її проводити треба.

"Нам необхідно нарешті прийняти рішення – ми в кінці кінців парламентсько-президентська країна або президентсько-парламентська. Ми повинні визначити, і це дуже важливо, сфери компетенції та відповідальності всіх рівнів влади. Чітко вказати, хто і за що відповідає. Тоді ми отримаємо зовсім іншу якість державного управління ", – повідомив він.

Також він вже традиційно пообіцяв, що в поточному опалювальному сезоні (до кінця якого залишилося пару місяців) не буде підвищення цін на газ для населення (правда не сказав, що воно, швидше за все, відбудеться в наступному сезоні, так як з квітня ціни доведеться підвищити ), будуть ліквідовані проблеми в грошових розрахунках за субсидіями, а ті військові, які сьогодні воюють в окопах, матимуть найвищу пенсію в країні.

До речі, за чутками, саме військові пенсії поклали початок нової сварки між президентом і прем'єром.

Джерело в уряді повідомило цікаву деталь. Як виявилося, президент був незадоволений обіцянкою Гройсмана, що військові пенсіонери отримають надбавку до пенсій мінімум в 1,5 тис. грн, оскільки хотів сам першим це пообіцяти, знявши з теми всі "піар-вершки".

Тому, після того, як на одному з перших засідань Кабміну в цьому році Гройсман доручив перерахувати пенсії військовослужбовцям заднім числом – з 1 січня 2018 року, Петро Порошенко, нібито, обурився тим, що прем'єр "лізе поперед батька в пекло".

Тим часом, слова прем'єра під час виступу в парламенті, кілька разів супроводжувалися бурхливими оплесками залу. А багато депутатів, які навіть знаходяться в опозиції до влади, вже традиційно відзначали його високу здатність домовлятися.

"Гройсман – це єдина людина в Кабміні, яка вітає навіть опозиційних депутатів з днем ​​народження. Дзвонить, цікавиться, як справи, чи не потрібна його допомога", – поділився один з відомих опонентів влади.

Інший співрозмовник з числа мажоритарників каже, що прем'єр ще жодного разу не відмовив йому у зустрічі. "Іноді зв'язатися з Гройсманом безпосередньо простіше, ніж з керівниками провладних фракцій", – говорить депутат-мажоритарник.

Конкурент Порошенко в перерізанні стрічок

"Президентські амбіції Гройсмана останнім часом проявляються все частіше. Активність уряду поступово починає позиціонуватися як особисті досягнення Володимира Борисовича (# урядГройсмана), він частіше з'являється на телеканалах, увійшов у смак з темою доріг і становить конкуренцію Петру Порошенко в непростій справі перерізання стрічок на знову побудованих об'єктах в регіонах. А озвучений план з 35 "реформаторських" законопроектів – це, цілком можливо, і є передвиборча програма кандидата в президенти Гройсмана і його ймовірно нової політичної сили на виборах в 2019 році ", – пише в своєму блозі політолог Костянтин Бондаренко.

За словами політичного експерта Руслана Бортника, крім довгострокових планів Гройсмана не варто забувати і про короткострокові – як мінімум утриматися в своєму кріслі в період політичних пертурбацій в країні.

"Ідеї Гройсмана, починаючи від перекроювання митниці, закінчуючи приватизацією, регулюванням фінансових ринків, виглядають як маніфест до початку виборчої кампанії. Я не думаю, що він вже прийняв для себе рішення боротися за президентську посаду, але за певних умов він міг би скласти конкуренцію Петру Порошенко. Я думаю, що зараз, швидше за все, він бореться за свій нинішній пост. В оточенні президента все частіше можна почути думку, що на виборчий період потрібен інший прем'єр, більш компромісний, більш лояльний і не такий помітний. Наприклад, цю посаду міг би зайняти Степан Кубів або той же Юрій Луценко. Проблема Гройсмана в тому, що він недостатньо лояльний, і в разі наближення поразки Порошенко може і зіграти в свою гру ", – говорить політичний експерт Руслан Бортник.

За його словами, крім того, що Гройсман бореться за своє місце, він доводить політичним елітам, що він може бути більш ефективним за президента, розширює свій вплив, як інформаційний, так і адміністративний.

"Що ж стосується його заяв щодо змін до Конституції, це говорить про те, що він як і раніше спирається на партнерство з" Народним фронтом" , який лобіює ці зміни. Більш того, такі заяви підтримують всі ключові олігархи ", – вважає Бортник.

Можливі спроби змістити Гройсмана через вотум недовіри в Раді політологи оцінюють скептично – голосів може не вистачити навіть для відставки, не говорчи вже про призначення нового прем'єра.

" У Порошенка немає голосів за іншого прем'єра ", – парирує на цей рахунок політичний аналітик Дмитро Корнейчук. Правда, він не вірить в розрив президента і Гройсмана. Незважаючи на всі проблеми вони, на думку аналітика, залишаться в одному човні.

"Плюс – Гройсман убезпечив себе заграванням з "Народним фронтом". А зміни до Конституції – це план "Б" у Банкової і НФ, щоб обрізати повноваження новому президенту, якщо вони зрозуміють, що Порошенко точно програє ", – говорить Корнійчук.