В Україні пропонують ввести максимально простий принцип розмитнення авто з ставкою в один-три долара за “кубик”.
Про імовірність такого варіанту розповів в інтерв’ю Міністр інфраструктури Владислав Криклій.
За його словами, потрібно вивести максимально просту формулу для перереєстрації автівок на іноземних номерах. Це дозволить уникнути “спекуляцій та корупції”.
Ми готові на будь-які речі. Я взагалі пропоную, щоб ввести, як у Грузії, долар, два, або три з “кубика”, – говорить Криклій.
Він переконаний, що прості та примітивні алгоритми значно спростять життя автомобілістів та дозволять відмовитись від послуг різних оцінювачів, адже там, де починається “важка калькуляція, там одразу з’являється корупція”.
При цьому він зауважує, що реалізувати такий план дуже складно з погляду Мінфіна. Річ у тім, що усі надходження від розмитнення “євроблях” та інших автомобілів уже закладені до бюджету. Потім за ці кошти будуються дороги та фінансується медицина з освітою.
Тож Криклій зауважує, що лише у співпраці Міністерства інфраструктури з Мінфіном можливо вивести раціональну формулу, бо якщо громадяни менше заплатять податків, то десь менше державні заклади чи проекти отримають фінансування. Тому баланс знайти досить складно, говорить він.
Зазначимо, що Новий міністр інфраструктури Владислав Криклій перейшов на нову посаду зі структур МВС, де доволі успішно займався розбудовою прозорих сервісних центрів нового зразка та був радником Арсена Авакова з IT-питань. Вплив останнього на своє призначення Криклій заперечує.
Серед ключових пріоритетів на новій посаді 32-річний міністр називає діджіталізацію процесів у транспортній галузі та створення максимальної кількості сервісів для надання послуг в електронному форматі. Саме мінімізацію людського фактору Криклій вважає найефективнішою зброєю в боротьбі з корупцією.
Новий міністр стверджує, що має повний карт-бланш на звільнення людей, які в останні роки працювали на кишені конкретних бізнес-груп.
Насправді саме боротьба зі “старими обличчями” може стати справжнім іспитом для Криклія і водночас дозволити спростувати вплив Авакова на ухвалення кадрових рішень у новому Міністерстві інфраструктури.
Окрім того, за словами міністра, “ми точно будемо змінювати наглядові ради в частині залежних представників. Вони були призначені колишньою владою за політичною ознакою, тому буде неправильно їх лишати”.
“Ми повинні максимальну кількість законодавчих ініціатив напрацювати, тому що останні п’ять років план виконання Угоди про асоціацію з ЄС був на рівні 24%. Я маю амбітну мету хоча б до кінця року досягти виконання Угоди про асоціацію в частині інфраструктури на рівні 80-90%”, – заявив він.