Президент України Володимир Зеленський відкликав поданий ним раніше проєкт закону щодо децентралізації влади та скерував його на доопрацювання.

Як повідомляється на сайті лідера України, таке рішення було ухвалено під час його зустрічі із заступниками голови фракції партії “Слуга народу” Давида Арахамії.

“За результатами зустрічі глава держави вирішив відкликати поданий ним раніше проєкт закону “Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)” (реєстраційний номер 2598) і скерувати його на доопрацювання”, – йдеться у зверненні.

Зазначається, що посадовці обговорювали питання, пов’язані із завершальним етапом реформи децентралізації. Зокрема, вони домовилися про створення в Україні системи спроможних місцевих громад.

“Розвиток місцевого самоврядування повинен поєднуватися з дієвими конституційними механізмами захисту державного суверенітету та територіальної цілісності, а також конституційних прав і свобод громадян”, – стверджує сайт глави держави.

Крім того, президент і народні депутати висловили спільну думку про те, що внесення змін до Конституції щодо реформи децентралізації потребує детального обговорення та консультацій із представниками всіх сторін.

Нагадаємо, законопроєкт Зеленського пропонує змінити статті Конституції 118-120, 132, 133, 140-144.

В документі не згадується надання особливого статусу Донецькій та Луганській областям чи їхнім окремим регіонам. Водночас встановлено окремий правовий статус для Києва.

Також у законопроєкті зазначено, що представляти державу в областях, округах і місті Києві будуть призначені президентом з подачі Кабінету міністрів префекти. Термін роботи префекта обмежений трьома роками. Раніше губернатори призначалися на весь термін повноважень президента.

“Префект зупиняє дію актів місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції чи законам України з одночасним зверненням до суду”, – йдеться у пояснювальній записці.

Після цього президент може зупинити повноваження глави місцевої ради та подати заяву до Конституційного суду, який має у семиденний термін винести свій вердикт.

Також у Конституції пропонується змінити положення щодо адміністративно-територіального устрою. Зокрема пропонується ввести такий перелік адміністративно-територіальних одиниць: громада, округ, область, Автономна Республіка Крим.

Тобто згідно з проєктом, замість районів з’являються округи. З Конституції забирається конкретний перелік областей. Замість них з’являється пункт, що порядок створення, зміни кордонів та перейменування областей, округів і громад визначається окремим законом.

У документі зазначається, що встановлювати, змінювати і ліквідовувати кордони територіальних одиниць можна тільки з урахуванням думки місцевих жителів.