Генеральний прокурор Ірина Венедиктова в липні відмовилася відкривати кримінальне провадження проти нардепа від “Слуги народу” Павла Халимона. З таким проханням до неї звернулися представники НАБУ, парламентарія запідозрили у вимаганні хабара.

Про це йдеться в свіжому розслідуванні програми “Схеми”, яке журналісти-розслідувачі оприлюднили під назвою “Берегиня недоторканних”.

21 липня екс-нардеп і аграрний бізнесмен Олег Дмитренко звернувся в Національне антикорупційне бюро із заявою про можливе скоєння злочину Халимоном.

Він повідомив, що записував на диктофон телефонні розмови і зустрічі з депутатом і його довіреною особою – іншим підприємцем Сергієм Селютіної. Згідно із записами, Халімон і Селютин пропонували йому рішення проблем з правоохоронцями і сприятливі умови для ведення аграрного бізнесу в Чернігівській області в обмін на 40 млн грн.

Халімон в коментарі “Схемам” факт цих зустрічей і дзвінків підтвердив, але заявив, що грошей не вимагав, а хабар йому пропонував сам Дмитренко.

Детективи вивчили записи і обставини справи і 22 липня звернулися до Венедиктової з проханням внести відомості до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань щодо ймовірного вимагання Халимоном хабара. Дмитренко надав журналістам це звернення.

Однак в прокуратурі детективам НАБУ відмовили, посилаючись на те, що в наданих матеріалах відсутні конкретні відомості про обставини можливого злочину.

Фото: radiosvoboda.org

На запит “Схем” в НАБУ повідомили, що вивчали записи, які приніс їм Дмитренко, і прийшли до висновку, що в них дійсно можуть міститися ознаки ймовірного корупційного злочину, після чого звернулися в прокуратуру, щоб далі збирати докази процесуальним способом.

В офіційній відповіді Антикорупційне бюро вказало, що “вивчення аудіозаписів підтвердило зазначені в заяві про вчинення кримінального злочину обставини вимагання неправомірної вигоди в сумі 40 мільйонів гривень народним депутатом України”.

Там також додали, що детективи НАБУ “вжили всіх можливих заходів для початку досудового розслідування за заявою Дмитренко О.М”, але “відмова генпрокурора внести відомості за цим фактом в ЕРДР унеможливив отримання законним способом доказів протиправної діяльності народного депутата України”.

Нардеп Андрій Мотовіловець підтвердив, що був учасником зустрічі на Банковій разом з Халимоном і Дмитренко, але запевняв, що метою зустрічі було “пояснити колишньому народному депутату, що підприємство буде працювати”, а про хабарі не йшлося.

В день публікації розслідування в Офісі генпрокурора повідомили журналістам, що в липні не бачили підстави для відкриття провадження, але днями за результатами “особистого прийому одного з народних депутатів” все ж відкрили його.

“Генеральний прокурор вирішила внести ці відомості [в ЕРДР] два місяці по тому, коли зафіксувати момент злочину і надання депутату неправомірної вигоди вже фізично неможливо”, – відзначає виконавчий директор громадської організації “Антикорупційний штаб” Сергій Миткалик.

1 вересня Халімон повідомив, що на початку літа до нього звернулися працівники держпідприємства “Івківці” з Прилуцького району Чернігівської області. За його словами, це підприємство було доведено до банкрутства. Політик звинуватив в організації схеми Дмитренко, а також заявив, що той пропонував йому хабар. Халімон зазначив, що відразу після цього звернувся в поліцію.