BD299E08-C7E4-4F8F-98F2-5B90AD03301D_w640_r1_s

За два роки розслідування гучного пограбування ювелірного магазину Graff у Києві правоохоронцями слідчі знайшли грабіжників серед своїх працівників, звільнили їх і випустили на волю. Нинішній перебіг справ відслідковували журналісти програми «Схеми», спільного проекту Радіо Свобода та телеканалу «UA:Перший».

Минуло майже два роки від гучного пограбування люксової ювелірної крамниці Graff у Києві, коли прокурори, слідчі МВС та бійці «Соколу» приїхали ніби то робити обшук, а насправді – збагатитися.

Як у кримінальній драмі правоохоронці і бійці увірвалися до приміщення ювелірного бутіку в самому центрі столиці – по вулиці Городецького, що біля майдану Незалежності, зачинили частину працівників у кабінеті та почали силою відкривати сейфи.

Директору магазину коштовностей Ігорю Брикову не дозволили бути присутнім під час так званих обшуків: «Усіх співробітників зібрали в одній кімнаті, забрали у них мобільні телефони. Усі коди від сейфів, дверей були у мене, я пропонував свою допомогу, аби тільки бути присутнім під час обшуку». Правоохоронці вимкнули камери і провели в магазині весь день, адже були впевнені, що запис, який згодом стане доказом їхнього злочину, не ведеться.

Загалом у магазині Graff викрали коштовностей на 2,5 мільйона євро. Крім того викрали з сейфів кошти, побили меблі й техніку. Записи цього зухвалого пограбунку все ж таки лишилися.

«Оскільки магазин продає дуже дорогі ювелірні вироби, система безпеки влаштована таким чином, що є ще запасні та дублюючі відеосервери. Ці люди подумали, що все вимкнули, але у нас ще один пишучий апарат був схований у потаємному місці, який просто не знайшли», – розповідає Ігор Бриков.

Прокуратура Києва не мала іншого вибору, крім як розпочати розслідування – занадто великий резонанс у суспільстві викликала зухвала поведінка правоохоронців. Тоді про підозру повідомили десятьом особам, а частину з них навіть оголосили в розшук.

На момент вчинення злочину двоє з підозрюваних були прокурорами, семеро – працівниками органів внутрішніх справ. Була ще й цивільна особа – «понятий».

За інкримінованими статтями підозрюваним світить по 12 років ув’язнення.

Колишній генпрокурор Віталій Ярема одразу після пограбування запевняв, що всіх винних покарають.

«Ці матеріали я взяв під особистий контроль. Учора прокурор і слідчий, які організовували цей обшук, так званий обшук, були затримані. Вони перебувають в ізоляторі тимчасового тримання. Слідча, її прізвище Васильєва, у розшуку», – відзвітував тоді він.

Здавалося б, довести справу до логічного завершення – не проблема, адже усі фігуранти є на відео. Більше того, їх знайшли та впізнали.

Наприклад, одним із основних фігурантів пограбування під виглядом обшуку був Павло Козлов – прокурор столичної прокуратури Печерського району. Він і реєстрував сфабриковану – як встановило слідство – справу щодо магазину Graff. На запису з камер спостереження видно, що навіть приведений правоохоронцями на обшук «понятий» не гребував ховати дорогоцінності собі у нижню білизну.

​Розслідування тривало цілий рік і лише в жовтні 2015 року справу передали до суду. З того часу не відбулося жодного судового засідання по суті: судді постійно брали самовідводи під різними приводами або не приходили фігуранти справ.

Директор магазину Graff Ігор Бриков також щоразу приходить на суд і дивується: «Бандити почуваються спокійно, приходять на суд, усміхаються».

Знімальна група «Схем» відвідала одне з таких судових засідань у справі Graff і на власні очі переконалася: підозрювані – фігуранти відео з прихованих камер – нікуди не ховаються. Поводяться впевнено чи навіть легковажно.

Невже впевнені у своїй безкарності?

Підозрювані поводяться легко та невимушено

Підозрювані поводяться легко та невимушено

 

На черговому судовому засіданні 29 березня одна з трьох суддів прогнозовано взяла самовідвід, а підозрювані та їхні адвокати, навіть не чекаючи рішення суддів, забрали речі та пішли із зали. Журналісти «Схем» намагалися поспілкуватися з одним із головних фігурантів справи – Павлом Козловим, який на відео поводиться як керівник «спецоперації». Замість коментарів, Козлов хамить журналістам: «Дівчино, ви нормальна людина? Я з вами не хочу спілкуватися, що, не зрозуміло?»

Коли судді повернулися до зали, аби закрити чергове невдале засідання, то не застали там не лише підозрюваних, а й прокурорів – сторону обвинувачення в цій справі.

Прокурори, які мали б наполягати на якнайскорішому судовому розгляді зібраних ними доказів, поводилися так, ніби в цьому й не зацікавлені. І давати коментарі навідріз відмовляються.

Така поведінка у суді, кажуть активісти-антикорупціонери, схожа на «кругову поруку» і умисне відтягування рішення феміди, щоб зрештою «поховати» справу.

Справа розвалиться, якщо провалили слідство, вважає юрист «Центру протидії корупції» Олена Щербан.

«Судді, розуміючи, що справа розвалена, знають, що їм доведеться брати на себе брудну роботу. Звичайно, суддям не хочеться це робити, [доводиться – ред.] брати самовідводи, затягувати і уникати всіляко цієї справи», – пояснює вона.

У Генеральній прокуратурі «Схемам» відповіли, що своїх працівників, які на відео спустошують ювелірний магазин, після службової перевірки звільнили з органів. А досудове розслідування, яке могло б притягнути їх до кримінальної відповідальності, все ще триває – хоча вже минуло півтора роки.

Виходить, звільнення – це єдине, чим поки відбулись грабіжники в погонах.

Тим часом незначну частину викрадених коштовностей спробували повернути бутіку – мішок із камінцями Graff вартістю 62 тисячі євро невідомі підкинули під столичну прокуратуру. Зовсім нещодавно на сайті ГПУ повідомляли, що слідчі під час власної спецоперації на Київщині виявили іще частину викрадених коштовностей, що могли належати магазину Graff.

Прикраси з вітрини магазину Graff

Прикраси з вітрини магазину Graff

 

Однак директор магазину Ігор Бриков розповів, що на впізнанні цих коштовностей ексклюзивних товарів із їхнього магазину не побачив. Натомість, обікраденому власнику коштовностей показали «жменю дешевих годинників». То ж підприємці знову залишились ні з чим: вдруге їх обвели навколо пальця правоохоронці – тепер уже ті, хто мав розслідувати злочин своїх колег.

На тлі недбальства прокурорів у суді вся ця активність виглядає скоріше як імітація бурхливої діяльності, а не справжнє розслідування, коментують слідство активісти.

«Такі дії працівників прокуратури не могли вчинятися без кришування вищим керівництвом, у тому числі Генеральної прокуратури, її керівництвом. Тому розслідування прокурорами вищих прокурорів, які вчиняли таке безпардонне беззаконня, не може бути об’єктивним у жодному разі», – вважає юрист «Центру протидії корупції» Олена Щербан.

Чи не схожі усі ці дії прокуратури і судів на умисне затягування розслідування щодо своїх колег, які відчувають повну безкарність?

Попри наявність відео, на якому видно, як працівники прокуратури і міліції ховають у кишені та сумки коштовності, годинники, подарункові гаманці та навіть алкоголь і сигари з бару, суди їх відпускають на волю, а вкрадені коштовності досі не знайдені та не повернуті власнику.

Така гучна справа – радше ілюстрація усієї прогнилої суддівсько-прокурорської системи України. Системи, що працює на власне самозбереження – за принципом свій до свого по своє. Цей випадок з-поміж, на жаль, багатьох інших вирізняється хіба що кричущою очевидністю та нахабністю.