З 1 липня 2019 року в Україні стартує другий етап медичної реформи, який передбачає оплату за рахунок держави вторинної медичної допомоги – консультацій фахівців, аналізів і досліджень.

Подробиці нового етапу медреформи розкрила в ефірі заступник глави комітету Верховної Ради з питань охорони здоров'я, народний депутат України від партії "Самопоміч" Ірина Сисоєнко.

"З 1 липня 2019 року мають оплачуватися 56 видів діагностичних послуг, які декларує уряд. Вони будуть оплачуватися щодо кожної людини в районній і міській лікарні", – повідомила Сисоєнко.

За словами нардепа, раніше лікарня отримувала одні і ті ж засоби – "хоч 100 пацієнтів прооперували, хоч 10". Реформа покликана змінити цю ситуацію.

"Ми можемо з вами бачити, що коли приїжджає машина швидкої допомоги до пацієнта, медики з невеликим бажанням починають щось робити. Не було прямої мотивації за кількістю та якістю медичної допомоги. Тепер буде все навпаки. Наприклад, лікарня зробила 100 УЗД. Відповідно , за ці 100 послуг з діагностики Національна служба здоров'я платить в медустанову. Якщо інша медустанова зробила таку діагностику 10 або 5 разів, прибуток кожної медустанови буде різною. Це буде формувати конкуренцію за пацієнта ", – пояснила вона.

Як зазначила Сисоєнко, реформа має на увазі, що сімейний лікар буде відправляти пацієнтів до вузькопрофільного фахівця – наприклад, до хірурга або кардіолога. Однак він не повинен давати напрямок до конкретного лікаря.

"Хто саме буде доктором, повинен визначати сам пацієнт – до кого більше довіри. Сімейний лікар дає направлення на безпосередню медичну послугу, коли розуміє, що вона важлива для стану здоров'я … За прийнятим законом, лікар не може повідомляти медустанову, ім'я доктора, він може тільки повідомити про необхідність тієї чи іншої медпослуги, щоб пацієнт сам приймав рішення ", – розповіла депутат.

"За діагностику почнеться оплата з 1 липня 2019 року, а всі послуги – операції, звернення до третього рівня медичної допомоги, до обласних лікарень, інститутів Академії медичних наук, будуть оплачуватися державою з 2020 року", – додала вона.

Як повідомляли, на думку громадських активістів, для успіху медичної реформи в Україні вирішальними стануть 2019 і 2020 роки. Очікується, що на цьому етапі реформа зустріне сильний опір з боку медпрацівників.

Програму "Безкоштовна діагностика", яку введуть з 1 липня 2019 року, включає більше 50 видів обстежень. Це 6 видів УЗД, 5 видів рентгену, 4 види біопсії під контролем УЗД, тести на виявлення хвороб серцево-судинної системи. Крім того, програма включатиме ендоскопічні дослідження та операції стравоходу, шлунка, тонкої і товстої кишки, нирок, сечового міхура.