З 1 серпня 2020 року українські фінансові компанії можуть відключити свої платіжні термінали по всій країні.

Про це пише Страна.

Говориться про термінали, через які люди вже звикли оплачувати комунальні послуги, поповнювати мобільні телефони, банківські рахунки і проводити масу інших платежів. У фінкомпаній таких терміналів в цілому налічується 40 тисяч штук.

Відзначається, що в професійному співтоваристві їх називають ПТКС (програмно-технічні комплекси самообслуговування).

Про виключенні своєї апаратури термінальщики заговорили через вимоги нового закону – №128-IX, прийнятого у вересні 2019 Верховною Радою року (в березні 2020 року законом №533-IX перенесли його терміни вступу в силу). Даний закон, з початку 2021 року зобов’язує всіх фізосіб-підприємців встановити касові апарати (РРО).

Виходячи з цього закону, РРО потрібно обов’язково впровадити і в платіжні термінали. Однак у фінкомпаній менше часу, ніж у ФОПів, вони повинні закінчити це до 1 серпня 2020 року. Таким чином, залишилося трохи більше тижня.

За словами фінансистів, вони не встигнуть переобладнати свої ПТКС, згідно вимог Державної податкової служби.

При цьому виконавчий директор Асоціації «Небанківські фінансові установи» Микола Нечипорук заявив, що фінансові компанії будуть змушені відключати свої платіжні термінали, адже у них просто не буде іншого виходу.

«Щоб потім не отримати пачку штрафів від ДПС. Адже, згідно із законом, фіскалізація терміналів повинна запрацювати з 1 серпня. Тобто вже через тиждень кожен апарат повинен відправляти в Податкову інформацію про кожен платіж. А ми до сих пір не отримали від ДПС весь робочий софт і програмний протокол взаємодії з податківцями (API). Все, що пропонувалося до цього не працює. Виникла маса технічних проблем, які не встигаємо вирішити. Тому вибір небагатий: або вимкнути термінали, або отримати податкові штрафи. Схиляємося до першого варіанту ».

Підкреслюється, що вимога щодо встановлення РРО поширюється лише на фінансові компанії, і не стосується банків. Тобто, банки продовжать працювати як і раніше, їм фіскалізація не буде потрібна. Однак у банківських установ ПТКС в рази менші, ніж у ФК:

• у банків – 16,6 тис. терміналів (на кінець 2019 року);
• у фінансових компаній – 40 тис. терміналів.

Підкреслюється, що швидше за все фінансові компанії відключать платіжні термінали з 1 серпня, і кожен вирішуватиме техпроблеми з Податковою окремо.

Виданню в Державній податковій службі розповіли, що з 1 серпня термін фіскалізації ніхто переносити не буде.

«Зі свого боку ми технічно будемо готові до 1 серпня, і все встигнемо. Всім видамо потрібні програмні продукти на тестування. Терміни переносити не збираємося, так що бізнес повинен бути готовий», – повідомили в ДПС.

При цьому неофіційно фіскали заявили, що не будуть відразу виписувати штрафи за перебої з передачею даних про платежі на свої сервера. Поки що це фізично неможливо. Це пов’язано з тим, що для того, щоб виписати штраф, потрібно провести податкову перевірку у фінансовій компанії, а в період карантину всі перевірки заборонені.

«Звичайно, зараз перевірок і штрафів не буде. Карантин. Але вони будуть, скажімо, в 2021 році, і будуть підніматися дані за весь звітний період. Тоді-то і спливе, що термінали не відвантажували дані про платежі якийсь час, хоча зобов’язані були всі запуститися з 1 серпня. І ось тоді можуть нарахувати санкції за період часу. Ніхто не хоче платити штрафи навіть з відстрочкою. Адже згідно із законом розмір їх дорівнює 100% обороту. Не заробітку, тобто комісійних, а обороту. Тому і попереджають людей про відключення терміналів», – підкреслив Микола Нечипорук.