Черговий етап оновлення банкнот і монет Національним банком України почнеться вже наступного тижня. Зокрема з обороту виведуть 25-копійчані монети і банкноти, випущені до 2003 року.
Як повідомляє «Мінфін», застарілі гроші перестануть бути платіжним засобом.
Виведення з обігу монети 25 копійок в НБУ пояснили тим, що, по-перше, знизяться витрати на виготовлення монет, а по-друге, в обороті залишаться монети 10 і 50 копійок, які дозволяють завдяки заокругленню дати або отримати більш точну решту. Наприклад, якщо людині потрібно заплатити 70 копійок, то якщо дати продавцю три монети по 25 копійок, здачу він дати не зможе, адже 5 копійок з обороту вивели раніше.
З обігу будуть виведені і банкноти випуску до 2003 року.
Зараз в обороті залишилося близько 1,8% застарілих паперових грошей.
«Протягом трьох останніх років їх обсяг в обігу майже не змінився. Тобто, громадяни ними майже не розраховуються, ці банкноти не інкасуються і в банки не надходять », – пояснили в НБУ.
Швидше за все, левова частка старих купюр вже знаходиться в приватних колекціях, пошкоджена або втрачена.
Як підкреслюють в НБУ, незручностей виведення цих грошей із обігу не викличе, а ось для держави і бізнесу принесе користь, адже буде спрощено процедуру перевірки купюр.
Також з 1 жовтня буде активізовано виведення з обороту паперових купюр номіналом 1 і 2 грн, а також монета 1 грн. випуску 1996року. Виведені з обороту гроші будуть поступово замінювати монетами 1 і 2 грн. зразка 2018 року.
Виведення з обігу монети 25 копійок і банкнот випуску до 2003 року означає, що з 1 жовтня вони перестануть бути платіжним засобом і розрахуватися ними в магазинах, кафе та інших закладах буде неможливо.
Якщо купюри, випущені до 2003 року, або монети номіналом 25 копійок залишаться в українців, то вони зможуть їх поміняти на нові в відділеннях всіх банків до 30 вересня 2021 року.
Крім того в відділеннях Ощадбанку, ПриватБанку, Райффайзен Банк Аваль і ПУМБ можна буде поміняти старі гроші на нові до 30 вересня 2023 року