В Україні з нового року набрав чинності закон про оборонні закупівлі, який підвищив механізми захисту інтересів національного виробника.

Документ передбачає розширення сфери застосування закону Про оборонні закупівлі в частині поширення його дії на закупівлі товарів, робіт і послуг, необхідних для виконання завдань по відсічі збройної агресії і запобігання загрозам державної безпеки, незалежності України, її територіальної цілісності і недоторканності, по боротьбі з тероризмом, усунення обставин, що призводить до необхідності введення надзвичайного стану.

Крім того, законопроект посилює механізми захисту інтересів національного виробника і національної економіки в цілому.

Також передбачена можливість виключно для національних виробників збільшення гранично допустимого рівня рентабельності виконання контрактів при закупівлях без застосування конкурентних процедур.

Крім того, законопроект передбачає зміну порядку оскарження процедур закупівлі, що здійснюються під час воєнного стану.

Відзначається, що документ створює правові та економічні передумови для розвитку конкурентного середовища в сфері оборонних закупівель, підвищення якості товарів, робіт і послуг оборонного призначення для потреб оборони. А також задовольняє основні вимоги законодавства ЄС на рівні основоположних принципів і принципів закупівель.

Закон будуть застосовувати за умови, що вартість предмета закупівлі для товарів і послуг оборонного призначення, інших товарів та послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, для робіт оборонного призначення і робіт для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони – 1,5 мільйона гривень, визначених цим законом держзамовників, які здійснюють оборонні закупівлі.

При цьому держзамовник не має права ділити предмет закупівлі на частини з метою уникнути дії закону.

Однак дія цього документа не поширюється на оборонні закупівлі через міжнародні спеціалізовані організації, їх представництва, через спеціалізовані фонди, підприємства, установи та організації, перелік яких визначений Кабміном, а також через механізми Програми уряду США “Міжнародні військові продажу”.

З 31 березня планування оборонних закупівель буде здійснюватися відповідно до цього закону.

Нагадаємо, 17 липня 2020 року Верховна Рада проголосувала за Закон про оборонні закупівлі в другому читанні. Документ підтримали 276 нардепів. 12 серпня президент України Володимир Зеленський підписав його.