Кабінет міністрів України прийняв постанову, яка дозволяє боржникам за комуналку відпрацьовувати свої борги. Щоправда, стосується це тільки плати за утримання будинку та прибудинкової території. За тепло, воду, світло й газ — доведеться все-таки розплачуватися живими грошима.

Самі керівники ОСББ, ЖБК та ЖЕКів переважно скептично сприйняли таке рішення. Як розповіли вони, існує одразу декілька проблем, які не дозволять гарній ідеї запрацювати.

Що прийняли

Відтепер свій борг за обслуговування будинку та території навколо нього українець може віддати працею. Причому, якщо раніше таким правом користувалися лише в ОСББ, то тепер до нього підключаться ЖЕКи, а також керуючі компанії.

Боржник може виконати некваліфіковану роботу — підмести територію, прибрати сміття, щось відремонтувати, пофарбувати. А може й складнішу — електрика, сантехніка — але тільки якщо у нього є кваліфікація. Оформляється це спеціальним договором, а обсяг робіт має дорівнювати сумі боргу.

Досвід є

Костянтин Кириченко, голова Асоціації ОСББ та ЖБК каже, що така система в ОСББ практикується вже років зо два.

"Такі взаємозаліки між боржником і ОСББ вже використовують, хоча не так вже й часто. Наприклад, у нас є голова ОСББ, у якого мешканець відпрацював свій борг тим, що відремонтував вхідну групу в парадному. Правда, людина ця зловживає алкоголем, тому голові довелося декілька днів поспіль його вранці вчасно будити, мешканці по черзі його контролювали, щоб він працював, а не пішов кудись із друзями. Але він відремонтував східці, причому зробив все якісно", — розповідає Кириченко.

Дивіться відео на тему

За його словами, така практика краще, ніж ходити по судах. "Суди — це завжди довго, та й що можна взяти з людей, які, наприклад, ведуть асоціальний спосіб життя. Заробітку у них немає, майна теж", — вважає Кириченко.

А ось глава організації спілки співвласників житла Дніпровського району Києва Антоніна Тимошенко вважає, що рішення у результаті не запрацює.

"Яку роботу я можу доручити такій людині? У мене є сантехнік, електрик, вони отримують зарплату, я ж не буду у них частину роботи віднімати. Мені зараз потрібно відремонтувати дах, але хіба кожен мешканець може виконати таку роботу, потрібен фахівець. Звичайно, у багатьох сім'ях є чоловіки "з руками", які й кран полагодять, і ремонт зроблять, але це не означає, що вони можуть виконати роботу у всьому будинку, у них немає достатнього досвіду", — пояснила нам Тимошенко.

Також вона побоюється, що подібний договір потім мешканець зможе оскаржити в суді, сказавши, що грошей на руки не отримав. "А що робити з податками, які ми повинні за нього перерахувати? Словом, до того, що прийняли в Кабміні, ще потрібно розробити механізм, як це буде працювати", — вважає Тимошенко.

На "Мерседесах" їздять, а за квартиру не платять

Але є і ще одна проблема, про яку нам розповіли в Керуючій компанії столиці "Оболонь комфорт". "Розумієте, у нас в управлінні переважно нові будинки, максимум їм по десять років. А не платять, як правило, люди з достатком. На "Мерседесах" їздять, а за квартиру не платять. Навряд чи ми зможемо змусити їх підмітати двір або фарбувати сходові клітини. Єдиний вихід — судитися. Але все це дуже довго", — сказали у компанії.

У жеку №210 Дарницького району Києва поки про нове рішення уряду не знають. "Найбільші боржники, як правило, люди, які ведуть асоціальний спосіб життя. Змусити їх якісно прибрати сміття або підмести двір — складно. Або старенькі бабусі й дідусі, які не можуть платити. Ну як я їх змушу виконувати таку важку для них роботу?" — зазначила начальник Віра Дідренц.