«КримНаш» – тішаться деякі мешканці РФ. «Ми – Расия» – тішаться деякі містяни Криму, але їх стає дедалі менше. «Золоте Руно», яке обіцяла кримчанам Росія, так і не було знайдено. Спочатку ейфорія: хтось щасливий, комусь все одно, дехто просто втікає від такого «покращення». Спочатку російська влада намагалась заборонити українське (починаючи від продуктів завершуючи книжками). Та зі сталим «покращенням» на півострові, довелось зняти кілька заборон. Що ж ще змінилось у «КримНаш»  

У кращих традиціях, щоб зрозуміти, що найбільше хвилює кримчан варто зазирнути на базар, лікарню, пошту. Найчастіше там можна почути розмови проте, як прожити в місяць за вісім або й п’ять тисяч рублів.

Працівник керченського КП «Жилавтосервіс» Антоніна М. (ім'я змінене) одна з тих, кому доводиться виживати ледве не на мінімальні гроші.

«Нам тільки підвищили зарплату до п'яти тисяч рублів. На більше, сказали, і не розраховувати. Я не знаю, як можна жити на ці гроші. Упаковка вушних паличок для дитини коштує сорок рублів, а пиво – п'ятдесят. Ну, навіть якщо не пити пиво! Чомусь раніше на тисячу гривень якось виходило прожити, хоча теж не вистачало. Я не розумію. Рятують тільки аліменти. Усе разом ще абияк», – розповідала жінка знайомій в черзі в одному з поштових відділень.

Разом з аліментами в Антоніни на місяць виходить близько десяти тисяч рублів. Це на тисячу більше, ніж у працівника залізниці. Провідник потягу «Керч-Москва» Анатолій отримує дев'ять тисяч рублів на місяць.

Перукар Анжела, у якої зарплата, щоправда, залежить від виробітку, – п'ять тисяч. «У нас ніхто нічого підвищувати не збирається. Ми ж на приватника працюємо», – розповіла дівчина.

За інформацією директора керченського територіального відділення Фонду загальнообов'язкового соціального страхування на випадок безробіття, Вадима Кутузова, у відкритих в місті вакансіях зарплата варіюється від 3-х до 29-ти тисяч рублів.

Зрозуміло, що є зараз професії, які вітаються краще за інші. Де ж така «золота жилка»?

Мінімальна сума – 3382 рублі – це півставки, за які керченська дитяча лікарня шукає лікаря ортопеда-травматолога, максимальна – зарплата дільничного інспектора поліції (таких вакансій в місті п'ять).

«Добре» заробляють, за інформацією Крим.Реалії, співробітники МНС, на чиї плечі в Росії лягають всі надзвичайні ситуації, від дорожньої аварії до падіння літаків. Оскільки нудьгувати їм не доводиться, то і зарплата, за словами одного з представників служби порятунку, у деяких сягає сорока тисяч рублів.

Високі зарплати також мають педагоги зі стажем. Ще у вересні на колегії керченського управління освіти чиновники озвучили середню цифру: у викладачів шкіл – 26 тисяч рублів, у вихователів дитячих садків – трохи більше двадцяти з половиною тисяч, у педагогів дитячих позашкільних закладів – 19 тисяч рублів.

«Я, молодий спеціаліст, і оскільки працюю на замінах, отримала 15 тисяч рублів. Учителька, у якої багаторічний досвід, при мені отримувала стільки ж, але вже як аванс, тобто половину зарплати», – розповіла молодий педагог Марія П.

Розрив рівня зарплат у Криму на сьогодні доволі суттєвий. Шкільний педіатр, за інформацією фонду соцстраху, може розраховувати на оклад всього в 5802 рублі, на 250 рублів менше отримає дитячий кардіоревматолог. Невропатологу міськлікарні пропонують вже 8500 тисяч рублів, онкологу в онкодиспансері – 10000 тисяч. А ось ветеринар може влаштуватися на роботу на ставку в 12 тисяч рублів, патологоанатом – в 13300 рублів, терапевту пропонують майже 14,5 тисяч, лікарю-анестезіологу – 164000 рублів.

П'ять тисяч рублів платять навіть мікробіологам

Від 9 до 15 тисяч рублів, за інформацією Фонду, – зарплата бухгалтера, водій маршрутки може розраховувати на оклад в 8500. Ще менше пропонують водієві навантажувача – всього 4750.

Вишивальницею заробляють 7 тисяч рублів на місяць, зарплата кочегара-випалювача на керченському металургійному комплексі – 7 тисяч рублів, у машиніста екскаватора в Керченській філії КРП «Вода Криму» – 10 тисяч. А ось машиніст бульдозера на заводі Будкераміка отримуватиме близько 5 тисяч. Суднобудівний завод «Затока» шукає енергетиків на зарплату в 10 тисяч рублів, а завод Будкераміка пропонує електромонтерові всього 4750.

Двірники збагачують – від 4,5 до 6,800 рублів, а касири та охоронці в мережевому супермаркеті, а в деяких невеликих магазинах ще менше – 4153 рублі.

Найменші зарплати в 4-5 тисяч рублів сьогодні пропонують сторожам, кухарям, продавцям, підсобним робітникам, офіціантам і, навіть, мікробіологам.

Однак фельдшером у військову частину можна влаштуватися на ставку в 20 тисяч рублів (зрозуміло з яких причин), а слюсар з ремонту автомобілів, для керченського морського порту, може мати оклад в 19 тисяч рублів. Зарплата менеджерів коливається в межах 15 тисяч.

«Це не все!» – обіцяють чиновники.

Наступного року чекають заробітну плату на рівні 18600 рублів (таку цифру на засіданні кримського «Радміну» оприлюднив «міністр» економічного розвитку Криму Микола Коряжкин).

За інформацією із сайту «Кадрові агентства Росії», який систематизує статистику заробітних плат у Росії, реальна середня зарплата росіян в регіонах уже цього року – 18126 рублів. Сума отримана в результаті аналізу народної думки і проведеного опитування відвідувачів сайту.

Та не все так гладко, очікують підвищення цін на 17,5%, через інфляцію, варто не забувати і про санкції проти РФ. Тому експерти вже зараз прогнозують: запланованих вісімнадцяти тисячі рублів в середньому на кримчанина людям теж, швидше за все, буде не вистачати

Пенсії ще з літа російські

Улюблений термін спекуляції кривавого екс-президента України. За повідомленням чиновників, вони вже досягли рівня середньоросійського. Так наприкінці вересня віце-прем'єр російського уряду Ольга Голодець повідомила, що середній розмір пенсії в Криму доведений до рівня 10 670 рублів.

Тим часом, поки хтось звітує про такий рівень пенсії та плаває у роздумах про підвищення їх рівня. Пенсіонери б’ють на сполох –  грошей їм катастрофічно не вистачає.

«У мене пенсія десять тисяч. Дві віддала за комуналку. Що на вісім багато чого купиш? А у Галі всього вісім тисяч рублів пенсія. Це що, гроші? Ціни то які!», – скаржиться пенсіонерка на керченському базарі.

При цьому є в Криму і соціальні пенсії. Люди, які досягли віку 60-ти і 65-ти років, також інваліди другої та третьої груп отримують на місяць від 3,5 до 4300 рублів.

Головне питання, що за ці гроші можна купити?

Кілограм яловичини на ринку коштує 200 рублів, сало – 250. Десяток яєць в ціні сягає до 50 рублів, стільки ж коштує і молоко. За 160-200 рублів можна купити кілограм сиру. Кілограм картоплі коштує 20 рублів, цибуля – 18, капуста –15, свіжі огірки –120. Банани в середньому продають за 80 рублів, лимони на оптовому ринку в Керчі можна знайти і за 60. З круп найдорожчий рис – в ціні сягає до 60 рублів, правда можна купити кілограм і за сорок. Макаронні вироби в середньому коштують 25 рублів.

Домашню курку продають за 260–300 рублів, курячий фарш коштує 170, за телятину просять майже 300. Тобто працівник, до прикладу, якогось комунального підприємства, домашню курку часто не поїсть.

З жовтня в «КримНаш» подорожчали комунальні послуги. Вода подорожчала на 10%, електроенергія на 15%. І відповідно до обіцяного підвищення цін: зростання тарифів – не останнє.

 

 

За матеріалами «Крим.Реалії»