У Верховній Раді України зареєстровано Проект Закону №4222 від 15.10.2020 р. “Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо особистої поруки”. Цей законопроект не дозволить топ-посадовцям та нардепам витягувати друзів із в’язниці під особисту поруку.

 

Про це повідомляє «Судово-юридична газета».

Проектом Закону пропонується внесення змін до статті 180 Кримінального процесуального кодексу України щодо позбавлення осіб, зазначених у підпунктах “а”, “б” пункту 1 частини першої статті 3 Закону України “Про запобігання корупції”, права виступати поручителями у корупційних кримінальних правопорушеннях щодо топ-посадовців.

Серед переліку таких осіб:

Згідно з підпунктом а)

Президент України, Голова Верховної Ради України, його Перший заступник та заступник, Прем’єр-міністр України, Перший віце-прем’єр-міністр України, віце-прем’єр-міністри України, міністри, інші керівники центральних органів виконавчої влади, які не входять до складу Кабінету Міністрів України, та їх заступники, Голова Служби безпеки України, Генеральний прокурор, Голова Національного банку України, його перший заступник та заступник, Голова та інші члени Рахункової палати, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, Уповноважений із захисту державної мови, Голова Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Голова Ради міністрів Автономної Республіки Крим.

Також заборонять брати на поруки рейдерів (Стаття 206—2 КК «Протиправне заволодіння майном підприємства, установи, організації»); тих, хто відмиває гроші (стаття 209 «Легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом») та змінює видатки бюджету (стаття 211 КК «Видання нормативно-правових актів, що зменшують надходження бюджету або збільшують витрати бюджету всупереч закону») та винних у порушенні порядку декларування (стаття 366—1 КК «Декларування недостовірної інформації»).

Відзначимо, що особиста порука є одним із п’яти видів запобіжних заходів, які застосовуються в Україні відповідно до кримінального процесуального законодавства.

Це вид запобіжного заходу, який полягає у відібранні від осіб, що заслуговують довір’я письмового зобов’язання про те, що вони ручаються за належну поведінку обвинуваченоого та за його своєчасну явку за викликом, а також що вони зобов’язуються при необхідності доставити його в органи досудового слідства чи суд на першу вимогу.

  • Поручителями можуть бути особи з високими моральними якостями, які чесно ставляться до праці і виконання громадських обов’язків, за що мають авторитет у колективі або за місцем проживання та які можуть в разі потреби доставити обвинуваченого в органи досудового слідства та забезпечити його належну поведінку. При необхідності суд чи слідчий мають право витребувати відповідні документи чи довідки.
  • Кількість поручителів має бути не менше двох; число призначається слідчим, судом чи органом дізнання.
  • Поруку може бути застосовано лише за згодою чи клопотанням поручителів.