Фінансові обороти Укрзалізниці складають кілька мільярдів доларів на рік. Водночас вона залишається джерелом такої ж масштабної корупції, попри усі спроби провести реформи.

Йдеться у матеріалі 24 каналу.

Українська залізниця є четвертою за обсягами вантажних перевезень у Євразії після Китаю, Росії та Індії. Вона забезпечує половину пасажирських перевезень всередині країни.

Член наглядової ради Укрзалізниці Сергій Лещенко вважає, що в Укрзалізниці є декілька рівнів, на яких відбувається зловживання.

Починається корупція на рівні регіональних філій, де зливають й крадуть 10 – 15% дизельного пального. Закінчується державними закупівлями. Влада проводить тендери для одного учасника.

Також незаконно заробляють на ремонті. На вагоноремонтних заводах монтують крадені і вживані деталі замість оригіналу, а ціна сплачується, як за нові.

“Є 6 регіональних філій. От поки ці маленькі “царства” існують, в нас не вийде побороти мафію. Це вдасться зробити, коли компанію розділять по вертикалі”, – наголосив Лещенко.

Політичні клани, які контролюють потоки і схеми на залізниці, – змінюються. Однак вони продовжують використовувати державну компанію у власних цілях.

Одним з найпотужніших бенефіціарів ресурсів Укрзалізниці вважають компанії олігарха Ріната Ахметова. Загальна сума його інтересів на Укрзалізниці сягає 20 – 30 мільярдів гривень на рік.

Наприклад, можна розглянути пільгові тарифи на перевезення залізної руди підприємств Ахметова. Компаніям олігарха віддали майже половину робочого парку піввагонів в оренду на 3 роки за дуже низькими цінами.

Нагадаємо, через це спалахнув скандал, наслідком якого стало звільнення чергового голови правління Володимира Жмака.

За словами засновника ГО “Zалізниця без корупції” Володимира Даценко, у 2015 та 2016 роках керівництво Укрзалізниці фактично прямо контролювалось Ахметовим.

“Зараз це можливо не аж такий контроль. Однак Ахметов – це найвпливовіша фігура і він просто так Укрзалізницю не віддасть”, – зауважив Даценко.

Обсяги корупції на Укрзалізниці сягають таких масштабів, що в Антикорупційному бюро є цілий підрозділ детективів, які займаються виключно цим підприємством, розповіла юристка Центру протидії корупції Олена Щербан.

На її думку, коли підприємство залишається в державному секторі економіки, воно ніколи не буде позбавлене спроби політичного впливу на фінансові ресурси.

“Я переконана, що все-таки треба замислюватись над тим, щоб переводити Укрзалізницю в приватний сектор, але з тим, щоб держава отримала можливості впливу”, – наголосила Щербан.

Монопольне становище Укрзалізниці позбавляє її необхідності конкурувати. Це призвело до того, що з 2006 року цілі розвитку залізничного транспорту на підприємстві практично не змінювались.

Шановні читачі, також підписуйтесь на наш телеграм канал Корупція – інфо – https://t.me/korupciya, аби не пропустити ще більше цікавої та актуальної інформації.