Союзники України уважно стежать за концентрацією російських військ біля українських кордонів. Голова комітету Сенату США з міжнародних відносин Боб Менендес навіть виступив з ініціативою внести до проєкту оборонного бюджету країни поправку, якою прописуються нові санкції проти Росії у тому випадку, якщо вона продовжить свою агресію проти України та зважиться на вторгнення. Своєю думкою про ескалацію, а також про те, як себе покажуть у зв’язку із цим західні партнери та Україна, з виданням “Коментарі” поділився генерал армії України, ексголова Зовнішньої розвідки України Микола Маломуж.

Як було у 2014-му вже не буде, і Захід просто так не висловлюватиме занепокоєння. Багато хто готовий до активних дій, навіть військових.

Інформацію про концентрацію російських військ біля українських кордонів дає розвідка США та легалізує через центральні ЗМІ – The Washington Post, Rolitico тощо. Щоб показати, що є привід для занепокоєння і Заходу, й Україні. І що може йтися не просто про концентрацію військ, а й можливий початок військових дій.

Я вважаю, що потенційна загроза є, але, якщо говорити про реальну війну, ми поки що не маємо чіткої інформації, яка підтверджує підготовку росіянами широкомасштабного вторгнення в Україну. Той ресурс, який зосереджений біля наших кордонів, не достатній, щоб забезпечити ефективне просування вглиб України. До того ж Путін зараз явно не готовий до такої операції. Вона йому не потрібна. Адже у разі відкритого вторгнення РФ зазнає колосальних втрат – політичних, військових, економічних (включаючи заморожування важливих їй енергетичних проєктів).

Це було б фактично самогубство для російської влади. Адже воювати довелося б уже не лише з добре навченою українською армією, а й із країнами НАТО. Я вважаю, що не буде Захід просто висловлювати занепокоєння, як було 2014-го. Багато хто готовий до активних дій, навіть військових. А це – світова війна. У тому числі ядерна. Загроза світового масштабу. І навряд чи у Кремлі не розуміють наслідків.

Тому масштабної військової операції РФ проти України, найімовірніше, не буде. Але США зокрема та Заходу загалом вигідно нагнітати. Тому що йде глобальна гра. І Америка в цій грі намагається підняти ставки перед ймовірною новою зустріччю Байдена та Путіна.

Тому йдуть показові заяви та попередження. У ракурсі те, що колективний Захід налаштований активно протидіяти РФ. І що вирішувати все можна лише шляхом діалогу. А на діалог цей США виходять із сильнішого боку, сподіваючись, що опонент почне нарешті діяти у форматі поступок, а не тиску.

На думку Білого дому, Путін тільки тоді піде на якийсь конструктив, коли побачить, що проти нього готові виступити найсильніші держави світу, включаючи США, Велику Британію. Виходячи на переговори у позиції такого тиску, Путіна легше вивести на формат конструктивного діалогу. А говорити є про що.

Це теми глобальної безпеки, ядерної та гіперзвукової зброї, Китаю (стосовно якого РФ, на думку США, має займати нейтральну позицію, а не намагатися стати союзником КНР), ситуації в Європі, найважливіших стратегічних регіонах, включаючи Близький Схід, Іран (готується нову угоду щодо його ядерного стримування). Ну і, ясна річ, тема російсько-українського протистояння. І з усіх цих тем Штати мають надати свої аргументи. А РФ представлятиме свої.