На першому засіданні Національної ради реформ глава Офісу простих рішень Михайло Саакашвілі заявив про підготовку мирних угод між державою та бізнесом, які дозволять повернути державі суми заборгованостей замість кримінальних справ. Таку ідею раніше висунув Олег Бахматюк, який запропонував державі повернення 8 млрд заборгованостей банків, виведених з ринку в результаті кризи 2014 року.

Про це Міхеїл Саакашвілі повідомив під час першого засідання Національної ради реформ.

“Виводимо норму, що можна буде досягати процесуальних угод, коли є старі справи по бізнесу, наприклад, по грошах, і сказати: окей. Зараз яка процедура? Ти повинен встановити весь збиток, а потім, поки він не повернеться, справа не закривається, або треба когось посадити. Нічого подібного! У Грузії ми за перший рік, коли ввели процесуальні угоди, 1,5 млрд дол повернули державі. Це була просто угода між прокурором і бізнесом. Якщо є збитки і багато років тягнеться тяжба, то врегулюємо. Нам не потрібні люди у в’язниці. Нам потрібно це на конвеєр поставити. Буде мінімальна угода, яка влаштовує обидві сторони, закрили справу і пішли далі”, – заявив Саакашвілі.

Також керівник Офісу простих рішень нагадав, що питання процесуальної угоди з прокурором обговорювалося під час зустрічі з бізнесом, після чого генпрокурор створила спеціальний інвестиційний департамент: “Доручення цьому департаменту, які вона дала – закривати справи. KPI цього департаменту – скільки справ, неправомірно відкритих на бізнес вони виявили, і скільки закритих”.

Раніше власник групи компаній “Укрлендфармінг” і “Авангард” Олег Бахматюк запропонував Кабінету міністрів, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Національному банку та Офісу генерального прокурора механізм повернення заборгованості виведених з ринку в 2014-2015 роках банків “ВіЕйБі Банк” і “Фінансова ініціатива” в сумі 8 млрд грн, що дозволить зберегти важливе для економіки підприємство, яке дає роботу 27 тисячам працівників, генерує близько 1% ВВП країни і сплатило за останні 3 роки близько 7,7 млрд грн податків. Для цього він запропонував використовувати світовий досвід врегулювання заборгованостей. Такий шлях вирішення підтримали Фонд гарантування вкладів і міжнародні фінансові структури, зокрема МВФ і Всесвітній банк. Кабінет міністрів розробляє відповідний законопроект, який буде внесений на розгляд парламенту найближчим часом.