Відсіч, яку українська армія дає російському агресору, здивувала багатьох у світі. Воєнні успіхи стали можливими завдяки сучасному способу ведення бойових дій та новому поколінню генералів, зокрема головнокомандувачу ЗСУ Валерію Залужному, пише Politico.

Видання переконане, що він стане легендарною постаттю в історії України. НВ пропонує переклад статті Український «залізний генерал» — герой, а не зірка.

Вашингтон, Москва і більша частина світу очікували, що Росія знищить українську армію за кілька днів.

Але не головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, який організував і очолив битву, після якої скривавлені та розбиті російські війська були змушені безладно відступати.

Несподівані воєнні успіхи України — оборона Києва та більшості інших великих міст — заслуга Залужного, круглолицього 48-річного генерала, який народився у родині військових, а у липні 2021 року був призначений президентом Володимиром Зеленським на найвищу військову посаду. Залужний та інші українські командири готувалися до повноцінної війни з Росією з 2014 року.

На відміну від «Шаленого» Нормана Шварцкопфа, який очолював війська США у першій війні в Перській затоці, чи Девіда Петреуса, який керував на війні в Іраці та отримав прізвисько Король Давид, Залужний уникає образу зіркового полководця. Ця роль належить Зеленському, колишньому актору та коміку, до якого прикута вся увага суспільства.

Багато в чому Залужний уособлює нове покоління українських офіцерів, яке сформувалося як у важкій восьмирічній війні на Донбасі, так і поза фронтом — під час спільних навчань із силами НАТО на полігонах по всій Європі. 

«Я, мабуть, можу говорити про [Залужного] не просто як про людину, а як про представника нового покоління українських військових — офіцерів вищого, середнього і навіть нижчого рівня», — сказав Олексій Мельник, колишній офіцер ВПС України, співдиректор програм із зовнішніх зв’язків та міжнародної безпеки Центру Разумкова.

У вересні 2021 року, за два місяці до того, як адміністрація президента США Джо Байдена почала голосно попереджати про можливість вторгнення Росії та ділитися розвідувальними даними про нарощування військ на кордонах України, Залужний описав підготовку до нападу.

“Я про це кажу з моменту мого вступу на цю посаду. Загроза повномасштабної агресії є, була й буде далі. Наше завдання як ЗСУ – не чекати «манни небесної», ми маємо до цього готуватися. І ми для цього все робимо. У тому числі проводимо комплекс навчань, у тому числі залучаємо і наших західних партнерів, у тому числі і членів НАТО, а також партнерів по НАТО. Робимо все можливе, щоб у противника було менше бажань такий сценарій реалізовувати”

У січні Залужний у розмові з офіцерами Військового комітету НАТО, органу найвищої інстанції, сказав, що українські військові готові.

«Я нагадав союзникам, що наша війна триває з 2014 року, і ми робимо свою роботу», — сказав він після зустрічі.

Сценарій, що так лякав світ — повномасштабна агресія — став реальністю 24 лютого, коли російські танки рушили до Києва, а ракети вразили цілі по всій Україні. 

Протягом наступних років США, Велика Британія, Канада, Польща, Литва та інші союзники по НАТО відкривали навчальні центри на Західній Україні, зокрема для Сил спеціальних операцій.

Досвід навчань та бойових дій проти росіян та проросійських сил на Донбасі дозволив командирам невеликих розосереджених підрозділів почати думати самостійно, відмовившись від старої радянської моделі керівництва зверху, яка паралізувала російські підрозділи та змусила вищих генералів піти на фронт, де декілька з них загинули.

Протягом багатьох років Залужний не приховував, що намагався збільшити фінансування та іншу державну підтримку військових. Але під час війни його головне прохання до політичних лідерів полягало в тому, щоб не заважати і дати змогу солдатам виконувати свою роботу — і особливо не викликати у громадськості сумнівів щодо перебігу війни.

“Хочу звернутися до політиків, які, перебуваючи в тилових містах, розповідають про «зраду» і роблять «оцінки» оперативної обстановки. Своїми безвідповідальними заявами, на зразок, противник щось нібито без проблем взяв або що нібито готується здача країни, ви ображаєте наших воїнів. Сили оборони героїчно протистоять ворогу, якого називали другою армією у світі. Ми зупинили противника на всіх напрямках. Ми завдали їм таких втрат, яких вони ніколи не бачили і не могли уявити”.