На екстреному засіданні Радбезу ООН не прийняли жодної резолюції по "українському питанню", а Росія назвала збори країн "істерикою".

 

Коротко про головне

На зустрічі Ради безпеки ООН у зв'язку із становищем в Україні у середу, 12 листопада, йшлося про можливість відновлення повномасштабних бойових дій у захоплених проросійськими сепаратистами частинах сходу України.

Так, США назвали умови скасування санкцій і закликали далі чинити тиск на Росію, щоб та виконала "Мінські домовленості".

"Ми будемо готові згорнути санкції, якщо бойові дії припиняться, кордон буде поставлений під контроль, заручники звільнені, і дрони відкликані. Ми віримо, що військового вирішення цієї кризи немає, рішення мають бути політичними", – сказала представник США при ООН Саманта Пауер в ході екстреного засідання Радбезу ООН.

При цьому політичне рішення, за її словами, неможливе, якщо йому "прихильна тільки одна сторона, а дорожню карту не вийде реалізувати, якщо Росія і підтримувані нею бойовики, постійно порушують свої зобов'язання. 

"Ми бачили, як Росія діє в Південній Осетії, Абхазії, Криму та Придністров'ї. Тому питання не в тому, що робитиме Росія в Україні, а питання в тому, що будемо робити ми, міжнародне співтовариство, щоб не дати Росії сфабрикувати ще один затяжний конфлікт в Європі ", – сказала С.Пауер.

В свою чергу, заступник генсека ООН вважає, що відновлення бойових дій на Сході несе загрозу реформування України.

"Обіцянки оновлення та нової енергії у вирішенні проблем України, які втілилися в недавніх парламентських виборах, зараз під загрозою ситуації через небезпеку на сході країни", – сказав Ф.Бауман в ході екстреного засідання Ради безпеки ООН.

При цьому він висловив надію на формування "нової, орієнтованої на реформи правлячої коаліції, яка матиме можливість просунути країну шляхом миру і стабільності".

"Це можливість для всіх підтримати Україну, щоб вона вийшла з цього небезпечного конфлікту", – сказав посол.

Він висловив побоювання, що ситуація на Донбасі може розвиватися за трьома негативним сценаріям:

Відновлення широкомасштабних бойових дій, 

"Тліючий" конфлікт 

Конфлікт стане "замороженим".

"Будь-який варіант буде для України катастрофою" – вважає Ф.Бауман.

Між тим, представник України при ООН озвучив кількість російських військ і техніки, що знаходиться на кордоні, і зажадав пояснень про мету їх знаходження.

В.Путін порушив обіцянку відвести війська від кордонів з Україною, зараз там знаходиться 39 тис військових разом зі зброєю і бойовою технікою, заявив постійний представник України в ООН Юрій Сергєєв.

"Ми неодноразово чули тут (в Радбезі ООН – ред), і з Москви про готовність відвести війська від кордону з Україною. Сьогодні у нас є свідчення, що Україна оточена значною кількістю військ", – сказав Ю.Сергєєв на екстреному засіданні Радбезу ООН.

Посол зажадав, щоб Росія пояснила, навіщо вона "тримає на кордонах з Україною" 200 танків, 1600 автомобілів, 640 артилерійських установок, 191 літак, 121 бойовий вертоліт.

"Ні Україна, ні ОБСЄ таких роз'яснень не отримали", – повідомив він.

Москва ж традиційно спростувала заяви про присутність російських військ в Україні і закликала Київ "не нагнітати пристрасті", сказав перший заступник постійного представника Росії при ООН Александр Панкін на засіданні Ради Безпеки ООН.

"Вони пересуваються по території моєї країни. Тому нагнітати такі пристрасті, наче ось-ось буде марш-кидок на Україну, не допомагає тому конструктивного обговорення, за яке все тут ратують і до якого все тут закликаємо", – зазначив Панкін в відповідь на питання постпреда України Юрія Сергєєва про причини дислокації російської військової техніки у українських кордонів.

"Та техніка і ті сили знаходяться на території моєї країни і не загрожують вашій країні", – сказав Панкін.

Відзначимо, що засідання Радбезу було останнім, яке присвятили "українському питанню" цього року. Жодної резолюції на цьому засіданні прийнято не було.

 

 

Автор: Кай Кіт