13 грудня – День пам'яті святого Андрія Первозванного, одного з Христових апостолів, брата апостола Петра, першого з учнів Ісуса Христа.

Він вважається святим-покровителем України, повідомляє Корупція. Інфо

За давньою легендою, апостол Андрій проповідував християнську віру на узбережжі Чорного моря і в Києві. Літопис, що датується XIII століттям, містить переказ про заснування Києва Андрієм Первозванним: «На цих горах засяє ласка Божа, буде місто велике…»

Однак, незважаючи на те, що це християнський святий, обряди і традиції цього дня сягають дохристиянських часів. З усіх свят день Андрія Первозванного є одним з найбільш таємничих, в цей день можна заклинати і вгадувати майбутнє, гадати. Андріївські, як і Катеринівські, вечірки припадають на час Пилипівського посту і не відповідають нормам християнської моралі. Духовенство не раз намагалося подолати цю народну позацерковних традицію, проте безрезультатно.

На Андрія дівчата вважали дрова в оберемку або дошки плоту. Якщо парне число – заміжжя не за горами. Опівночі заглядали в дзеркало або лягали спати, кладучи на голову пояс. Суджений повинен був прийти в віщих сновидіннях. А є і більш сучасний варіант – перед сном під подушку клали кілька папірців з написаними на них іменами хлопців. Вранці, який витягнеш, так і зватимуть майбутнього чоловіка.

А взагалі найбільшу свободу в діях на Андрія отримували хлопці. Їм прощалися всі бешкети, навіть викрадення хвірток вважалося не псуванням майна, а лише жартівливим залицянням. Адже таке в основному робили в тих дворах, де жили незаміжні дівчата. Ну, а за те, щоб хлопці не дуже хуліганили, в цей день дівчата пропонували їм такий собі викуп – макітру вареників.

Так що гадайте собі на здоров'я і шаліте, головне, щоб з добрим задумом і не нашкодити.

Андріїв день – це період, з якого починається зимовий святковий цикл, за ним слідують Новий рік і Різдво. А у католиків день святого Андрія вважається початком Різдвяного посту.

Від Андрієвого дня і до самого Нового року або Хрещення не можна було займатися прядінням і ткацтвом, щоб не накликати біду.

Також легенди говорять, що в тому будинку, де з особливим трепетом відзначали День Андрія, очікується хороший і родючий урожай.