Українці зможуть підписати декларацію з будь-яким лікарем, в тому числі і приватної клініки, не раз говорили в Міністерстві охорони здоров'я. Заступник міністра охорони здоров'я Павло Ковтонюк впевнений, деякі приватні медустанови приєднаються до реформи, передає Корупція.Інфо
Сайт "Сегодня" звернувся в приватні клініки, щоб дізнатися, чи готові лікарі отримувати 370 грн на рік і обслуговувати пацієнтів безкоштовно або за доплату.
"Запропоновані Міністерством охорони здоров'я ставки на сьогоднішній день не дозволяють нам надавати медичні послуги первинної ланки в рамках, затверджених в Into-Sana міжнародних медичних протоколів і стандартів сервісу", – говорить Дмитро Луфер, операційний директор Into-Sana.
"На даний момент Into-Sana орієнтована на надання медичної допомоги вторинної та третинної ланки, яка передбачає оплату за послугу", – додає він.
Після старту медреформи, в мережу медичних центрів Дніпра "Здорове покоління" почали звертатися пацієнти, щоб підписати декларації, каже завідувачка однієї з клінік мережі Катерина Островська.
"Гарантовані державою 370 грн на рік здатні перекрити не більше одного огляду лікаря, в той час як в законі не прописаний ліміт по відвідуванню лікувального закладу. Тарифи на виклик лікаря додому, за рахунок покриття транспортних послуг, стоять ще дорожче. Базові лабораторний та інструментальний методи дослідження виявляться за бортом. У разі, якщо будуть розроблені схеми фінансування, в яких і держава, і сам хворий беруть участь в оплаті лікування, втрачається сенс реформи в цілому", – говорить Катерина Островська, завідувачка однієї і з клінік мережі.
У державній і приватній медицині різні принципи роботи, пояснює медик. Державі вигідно скоротити витрати на вузькопрофільних фахівців, до яких звертаються не так часто. І замість цього підвищити навантаження на сімейного лікаря, завдання якого зводиться до оволодіння максимумом можливих маніпуляцій.
"Приватна медицина обрала протилежний вектор руху – в бік високоточної, ефективної допомоги із залученням майстрів своєї справи і упором на лікарів вузького профілю. За свої гроші, звернувся має повне право отримати консультацію того фахівця, який йому показаний в даний момент, минаючи первинну ланку. Задоволеність пацієнта і високий рівень сервісу є наріжним каменем, чим не може похвалитися державна медицина", – зазначає Островська.
Однак спірним залишається питання, наскільки виграшним буде результат для самого універсального доктора і його пацієнтів, додає лікар.
"У спілкуванні з колегами чую про те, як непросто після 20 років трудового стажу в терапії виникають особливо фізіологічних станів і захворювань у дітей, заучувати вікові дозування. Навпаки, екс-педіатри зізнаються, що розшифровка ЕКГ – не їхній коник", – прокоментувала Катерина Островська.
З 2 квітня в Україні стартувала медреформа. Тепер всім українцям потрібно подапісать з лікарем первинного рівня – терапевтом, сімейним лікарем або педіатром – декларацію про медобслуговування. Як це зробити читайте в матеріалі Старт медреформи: що потрібно робити українцям з 2 квітня.
У перший день реформи сайт "Сегодня" перевірив, як стартувала кампанія з вибору сімейного лікаря в Україні. Так, в 36-тисячному містечку Каховка Херсонської області лікарі чекають поки МОЗ внесе їх у систему "Електронна охорона здоров'я". Деякі лікарі ще не отримали електронні ключі – вони потрібні для підпису декларацій, тільки тоді вона стане дійсною. Ще одна проблема, в Каховській поліклініка укомплектована лікарями тільки на 60%. Тільки в двох селах району є по одному-два лікаря, в інших жодного. Інші регіони теж виявилися неготовими до старту медреформи. Лікарі скаржилися, що система постійно зависає, а пацієнти не могли укласти декларації. У Львові та зовсім відклали медичну реформу через те, що бояться за безпеку персональних даних.
На 6 квітня 269 978 українців підписали декларації з лікарями. Найбільше декларацій підписали доктора Донецької області – 31 367, найменше в Херсонській області – 476.