корупція кор
Заробити на корумпованих чиновниках 1000 гривень, 3 000 або навіть 100 000 гривень – таку можливість надають українцям творці проекту “Платформа знищення корупції”. За що ініціатори платформи готові платити гонорари, ким фінансується проект і чому Антикорупційне бюро не покінчить з корупцією в Україні кандидат політичних наук, автор книги реформ “Змінити майбутнє” Віктор Андрусів розповів в інтерв’ю виданню Facenews, повідомляє Корупція.інфо. Ідея виникла зі спроб зрозуміти, як залучити всіх до вирішення ключових питань країни, – розповідає автор ідеї проекту Віктор Андрусів. 

 

Ваш проект – це плід ініціативи небайдужих до долі держави? Наскільки важко було починати?

Ідея виникла зі спроб зрозуміти, як же в цій країні можна щось міняти. Ми довго дискутували і прийшли до висновку, що Майдан був успішним через те, що зібрав багато простих українців, які разом працювали над змінами. Вирішили, що потрібно створити форми, кроки, які дозволять у вирішенні ключових питань країни залучати всіх. Власне, так виникла ідея створити ресурс. Найбільшою проблемою було знайти людину, готову фінансувати винагороди, оскільки це все-таки досить ризиковано публічно заявити, що ось я, такий-то бізнесмен, готовий це робити. І ось одного разу ми познайомилися з Семовоніком, розповіли йому про ідею, він зацікавився.

Тобто, основна фінансова підтримка «Платформи знищення корупції» від Сергія Семовоніка?

 Так. На даний момент ще є ряд бізнесменів, які теж хочуть підтримувати цей проект, але вони бояться називати себе, щоб не виникло проблем з бізнесом.

На вашому сайті вказана окрема форма для бажаючих матеріально допомогти проекту. Чому вирішили підключити громадськість?

 Ми діємо в статусі громадської організації і хотіли б розвиватися. Тому що мова може йти про інші, додаткові методи боротьби, коли прізвища корупціонерів можна вішати на бігборд або публікувати в газетах оголошення про те, що хтось вкрав якусь суму. Ми б хотіли переходити до більшого тиску, щоб була велика реакція за фактом тих справ, які виходить виявляти. І для цього теж потрібні ресурси, хто завгодно може зробити внесок. Фактично, чим більше люди будуть фінансувати наш проект, тим менше корупції буде ставати. Ми будемо більше витрачати на покарання корупціонерів, у тому числі, на адвокатів, які зможуть професійно їх переслідувати, тягаючи по судах і роблячи їх життя нестерпними.

 

платформа

 

У Вас вже є готові до цього адвокати?

На даний момент ми працюємо самі. Ми не є адвокатами, але у нас великий досвід. Організовуємо заяви в прокуратуру і різні органи, скарги щодо перевірки інформації, яку ми отримуємо. Поки ми ще не судилися. Але я думаю, що перші суди, якщо вони у нас будуть, будемо здійснювати своїми силами. Також у нас є друзі-адвокати, які готові допомагати, якщо такі ситуації будуть виникати.

 Як виникла ідея платити людям за факти корумпованих дій? Ідея полягає в тому, щоб простимулювати людей. Чому, наприклад, люди цього не роблять?

 Тому що вони не вірять, що факт корупції, який вони виявили, може когось зацікавити. Люди не вірять, що на основі цього факту може бути розпочато справу, що винного покарають. І вони не роблять ніяких дій. Ми просто створили новий, додатковий мотив людям приєднуватися до боротьби з корупцією. За великим рахунком, вони можуть і не вірити, що вдасться покарати корупціонера, але вони на ньому заробили, тому мотив це робити вже є. Але насправді, якщо порівняти масштаби тих гонорарів, які ми виплачуємо, з корупційними сумами – це просто дрібниця. Дай бог, щоб був 1% від суми, яка розкрадається, цього було б достатньо, щоб вся країна займалася боротьбою з корупцією.

Скільки до Вас вже людей звернулося?

 Власне, ми тільки в четвер, 28 травня, публічно оголосили про це на Facebook. І тільки за один день наш сайт відвідали 6 тисяч людей, було дуже багато повідомлень. Ми зараз їх вивчаємо. Ясна річ, багато повідомлень являють собою: «Мені здається, той-то корупціонер». Але все-таки в нашому випадку йдеться про докази. Це фотографії, декларації, тендерна документація, це може бути відеозапис хабарництва, аудіозапис. Якщо хтось нам надасть відео дачі хабара даїшнику з відеореєстратора – ми виплачуємо гонорар, а далі пробуємо встановити особу цього даішника, просимо встановити факт здійснення такого злочину.

Ваша суб'єктивна оцінка: в якій сфері рівень корупції особливо критичний – медицина, освіта, правоохоронні органи?

 Розумієте, корупція вона на певних пластах. Наприклад, є пласт державних закупівель. Це корупція мільйонна. Другий пласт – це вже ось ті побутові питання. Тут на першому місці, однозначно, суди.

Як Ви плануєте популяризувати свій проект?

Проект має декілька рівнів. Якщо нам зараз вдасться добре запуститися, буде багато звернень і успішних справ – буде зростати фінансування, люди дійсно повірять у те, що краще фінансово підтримувати наш проект, ніж давати хабарі. Якщо це відбудеться, то ми перейдемо на інший рівень. Звичайно, ми б хотіли в кожному місті повісити бігборд з інформацією, що є ось такий ресурс, створити call-центр, який приймає дзвінки і контактує з людьми, вивчає документи і факти, систему навчання людей про те, як виявляти факти корупції. Але на даному етапі ми працюємо в інтернеті і з тими фактами, які нам дають.

 Чи були вже випадки, коли Вам, м'яко кажучи, «заважали працювати»?

Такого ще не було. І насправді ми рідко будемо з таким стикатися. Насправді, ми перевіряємо тільки інформацію, якою люди володіють. Тобто факти або докази, які вже зібрані. Тільки в окремих випадках, коли у нас є великі суми і ризик, що ми можемо несправедливо когось назвати корупціонером, можемо безпосередньо контактувати з ним, щоб отримати коментарі. Але це будуть поодинокі випадки.

Раніше Ви говорили про те, що вважаєте Антикорупційне бюро помилкою. А що думаєте про громадську раду контролю, яку, як заплановано, буде контролювати Нацбюро? Чи буде це компетентний орган?

 Якщо ви для боротьби з чимось створюєте якийсь орган, який насправді такий же, як інші органи, то я в це не вірю. І в даному випадку, хоч там буде 150 громадських контролів, я не розумію сенсу. Це бюро стане настільки складним, щоб здійснити один крок – воно буде працювати півроку. Не можна ускладнювати. Тут або швидкі, різкі дії, або дуже складна система, яка видаватиме по одному результату на рік. Тому що коли існують великі фінансово-промислові групи, то вибачте, складно уявити, що завтра, наприклад, голова Антикорупційного бюро заарештує міністра конкретної сфери. Ясна річ, що всі люди когось представляють, і це може потягнути за собою нелегкі наслідки. Інша справа, якщо знизу стався скандал, і обурення суспільства настільки велике, що всі розуміють: краще людину зняти з посади. Це перше. А по-друге, цих громадських рад та контролів стільки … Я ще не знаю жодного успішного випадку, коли вони дійсно чомусь запобігли. Є ефективні громадські організації, ефективні громадські діячі. Вони дійсно роблять успішну роботу, навіть не перебуваючи в цих громадських радах, органах влади тощо.

 Що Ви думаєте про сьогоднішні реформи, їх взагалі можна вважати реформами?

Реформ у нас немає. І немає тому, що у них страх перед реформами. Реформи – це не те, що людям можна розповідати. Реформою не є те, що колись ми отримаємо безвізовий режим. Є факт, що ми його сьогодні не отримали. Не є реформою те, що ми колись там вступимо в НАТО чи ЄС. Це теж новини завтрашнього дня. Але є конкретні речі, які люди можуть відчути вже сьогодні. Наприклад, зменшення активів на європейські автомобілі. Ну не може автомобіль в країні, де людина в середньому заробляє 100 доларів, коштувати в три рази дорожче, ніж у Європі. Реформи – це те, що змінює життя людини, людина починає жити по-іншому, навіть це може бути негативно на той момент, коли воно сталося. Але ключове – це те, що змінилося рутинне, стандартне життя людини.

Що заважає теперішній влади "посадити" корумпованих чиновників минулої влади?

 Я точно знаю, що це – бажання. Їм просто не вистачає бажання. Вони, звичайно, можуть розповісти, що законодавчі процедури складні, ми повинні дотримуватися закону. Але я нагадую просту річ, 16 січня були прийняті закони, яких все суспільство вирішило не дотримуватися. Тому я не розумію, чому, коли питання стосується корупціонерів, починають говорити про складні процедури слідства і всього іншого.

 

платформа знищення корупції