Президент Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроект про розширення люстрації на чиновників часів його попередника Петра Порошенка.

Текст законопроекту №10444 Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з очищення влади з’явився на сайті Верховної Ради.

У пояснювальній записці наголошується, що законопроектом розширено категорії посад, за якими здійснюються заходи щодо очищення влади (люстрацію), а також уточнені деякі критерії здійснення очищення влади.

Згідно з документом, під люстрацію підпадають особи, які займали посаду (посади) в період з 23 лютого 2014 до 19 травня 2019 року і не були звільнені в цей період з відповідної посади (посад) за власним бажанням.

Відповідно до законопроекту, під нову люстрацію повинні потрапити глави НБУ, АМКУ, Фонду держмайна, Держкомтелерадіо, голови та члени Нацкомісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг, а також Нацкомісії, що здійснюють державне регулювання у сферах зв’язку та інформатизації, ринків цінних паперів та фінансових послуг.

Законопроектом пропонується розширити заходи з очищення влади на президента, народних депутатів, голови Верховної Ради, його першого заступника і заступників, а також членів Вищої ради юстиції.

Крім того, люстраційні заходи пропонується розширити на всіх інших посадових і службових осіб, включно з виборчими посадами: раніше для цієї категорії передбачалося виключення.

Також люстрацію пропонується поширити на кандидатів в народні депутати, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, усіх місцевих рад, кандидатів на посаду президента і посади сільських, селищних і міських голів і старост.

У їх числі згадані президент, прем’єр, перший віце-прем’єр і віце-прем’єри, спікер Ради, перший заступник і заступники, міністри і керівники центральних органів виконавчої влади, які не входять до Кабміну, глави Нацбанку, Антимонопольного комітету, Фонду держмайна, Держкомітету теле- і радіомовлення, генпрокурор, голова СБУ, Служби зовнішньої розвідки, начальник Управління держохорони, керівник податкового та/або митного держоргану, податкової міліції та їх структурних підрозділів, секретар РНБО, глава Адміністрації президента, Державної судової адміністрації, керівництво Держуправління справами, секретаріату Кабміну, Урядового уповноваженого з антикорупційної політики, а також їх перші заступники і заступники.

Крім того, така заборона займати посади поширюється на суддів, одноосібно або в колегії прийняли рішення з допущенням порушень Конвенції про захист прав людини і основних свобод, констатував в рішенні Європейського суду з прав людини.

Відповідно до законопроекту, особа, яка підпадає під закон про люстрацію, також позбавляється права займатися адвокатською діяльністю.