Судді Конституційного суду України, (КС) які голосували проти резонансного рішення з антикорупційного законодавства, тимчасово не братимуть участі в роботі суду. Причиною послужило оприлюднення їх колегою Сергієм Сасом проекту рішення суду щодо земельної реформи.

Про це з посиланням на джерело в суді пише “Інтерфакс-Україна”.

Так, у четвер, 5 листопада, на початку пленарного засідання Конституційного суду, на якому розглядалося питання про продаж землі, ці судді заявили, що вважають неприпустимим публікацію в ЗМІ проектів рішень КС.

“Тому для нормалізації ситуації навколо КС легітимним способом (судді – Ред.) вважають неможливим розгляд окремих питань конституційних проваджень і тимчасово не братимуть участі в засіданнях КС”, – сказано в повідомленні.

Нагадаємо, не підтримали рішення КС про скасування електронного декларування всього чотири судді:

  • Сергій Головатий
  • Олег Первомайський
  • Віктор Колесник
  • Василь Лемак.

Водночас “Українська правда” з посиланням на коментар помічника голови комітету ВР з питань правової політики Радима Губаня повідомила, що комітет кілька місяців тому розглядав кандидатури на 2 вакантних місця в складі КС. Йдеться про 6 претендентів, яких запросили на засідання Верховної Ради 6 листопада.

На питання видання, чи пов’язаний такий поспіх із рішенням КС щодо електронного декларування, помічник голови парламентського комітету зазначив, що призначити 2 суддів потрібно було вже давно.

Нагадаємо, вчора суддя КС Сергій Сас оприлюднив в ЗМІ проект рішення суду щодо земельної реформи, заявивши, що продаж землі в Україні планують визнати незаконним. На думку Саса, саме це і стало причиною загострення ситуації навколо КСУ.

Також, сьогодні стало відомо, що нардепи від “Слуги народу” внесли в Раду законопроект, який передбачає внесення змін в роботу Конституційного суду. Вони пропонують збільшити необхідну для прийняття рішення кількість голосів суддів з 10 до 12.

Про це свідчить проект закону, оприлюднений на сайті парламенту.

Відзначимо, що зараз для прийняття рішень і висновків Великою палатою КСУ необхідно 10 голосів, це абсолютна більшість. Нардепи ж пропонують збільшити це число до 12, тобто 2/3 конституційного складу КСУ.

“Введення кваліфікованої більшості в 2/3 голосів від конституційного складу суду, замість нині існуючого в законі абсолютної більшості голосів, необхідних для прийняття рішень Великою палатою КСУ, забезпечить розгляд судом особливо важливих справ з досить виваженим підходом, буде захищати суд від прийняття рішень без необхідного консенсусу і належного обліку всіх обставин справи “, – сказано в пояснювальній записці до законопроекту №4319.

На думку екс-нардепа та відомого правознавця Віталія Журавського ця норма призведе до блокування роботи суду.

“Сьогодні з 18 суддів обрані лише 15. В умовах прийняття згаданого документа роботу КС паралізують. Наступ на Конституційний Суд триває. Влада розуміє, що законних підстав розігнати суддів немає, тому намагається внести зміни в Закон про КС з тим, щоб зупинити остаточний вердикт суду з розпродажу української землі сільськогосподарського призначення “, – прокоментував норми законопроекту Віталій Журавський.