Президент України Володимир Зеленський після обміну полоненими може завдати нищівного удару по Володимиру Путіну.

Про це в коментарі журналістам розповів адвокат колишніх в’язнів Кремля Микола Полозов.

За його словами, за умови, якщо Міжнародний трибунал ООН визнає, що Росія порушила існуючу Конвенцію з морського права, захопивши в полон українських моряків, Володимир Путін ще повинен буде виплатити Києву компенсацію.

Полозов нагадав, що з основного питання – захоплення кораблів та екіпажів біля Керченської протоки – йде процедура арбітражу в Міжнародному трибуналі ООН.

“І якщо трибунал визнає відповідальність РФ в порушенні Конвенції ООН з морського права, Росія буде зобов’язана виплатити Україні компенсацію”, – підкреслив адвокат колишніх українських військовополонених.

При цьому, як нагадує Микола Полозов, що такий прецедент вже мав місце раніше і трибунал визнав Російську Федерацію винною.

“Наприклад, як у справі Арктік Санрайс: після звільнення членів екіпажу тривав арбітраж, який визнав РФ винною, і вона виплатила Нідерландам кілька мільйонів доларів компенсації”, – підсумував він у спілкуванні з журналістами.

А ще, адвокат зазначив одну дуже цікаву детель. Незважаючи на те, що Цемаха передали Росії, Свідчення колишнього начальника “бригади протиповітряної оборони ДНР”, які він дав нідерландському слідству перед обміном, придатні для трибуналу в Гаазі.

І це також у певному сенсі перемога української сторони.

“Бувають такі обставини, коли, наприклад, свідки помирають до трибуналу, їдуть, губляться тощо. Водночас ті свідчення, які вони дали відповідно до процедури, розглядають як і інші докази”, – пояснив Полозов.

За його словами, відмова від свідчень із боку Цемаха буде безглуздою, бо тоді лишається два види доказів – ті, які дістали в Україні, і ті, які дістали в Росії. Пізніші свідчення сприйматимуть критичніше, підкреслив адвокат.

Він висловив думку, що Росія може екстрадувати Цемаха.

“У Голландії є можливість звернутися до російської сторони, у них є процедури, за якими це звернення здійснюють. Росія потенційно може видати Голландії Цемаха, тому що він не є громадянином Росії, він є громадянином іншої держави. Будуть вони видавати чи ні, це вже питання політичної волі”, – додав Полозов.

Цемаха затримали співробітники Служби безпеки України наприкінці червня в окупованому Сніжному, 4 липня 2019 року суд у Києві взяв його під варту.