Ізраїль не надав Україні жодної допомоги з початку повномасштабної війни з Росією. При цьому країна експортувала зброю до інших держав.
Про це повідомляє президент України Володимир Зеленський в інтерв’ю виданню Ouest-France.
“Я шокований. Не розумію. Ізраїль нам нічого не дав, нічого, нуль… Я розумію, що вони повинні захищати свою землю, але я отримав інформацію про те, що Ізраїль експортує своє озброєння в інші країни”, – сказав він.
При цьому Зеленський додав, що не звинувачує лідерів країни.
“Я не звинувачую лідерів. Я констатую факти: були дискусії з керівництвом Ізраїлю, і це не допомогло Україні. Можна помітити вплив Росії на Ізраїль”, – сказав він.
При цьому Зеленський зазначив, що вважає Ізраїль незалежною державою. Президент також сказав, що громадянське суспільство підтримує Україну.
“Чому б не дати нам протиповітряну оборону?” – спитав він.
Крім цього, Зеленський повідомив, що підтримує діалог із президентом Франції Еммануелем Макроном. За його словами, французький лідер допомагає Україні та знає про потребу постачання нового озброєння.
“Хотілося б рішучіших дій з боку Німеччини, Туреччини та США, тому що виробників зенітної зброї мало”, – додав президент.
Нагадаємо, з першого дня Ізраїль ухвалив стратегічне рішення надати максимальну допомогу Україні, яку країна може собі дозволити. Не перетинаючи “червоних ліній” і не поставивши під удар свої національні інтереси. Не створюючи загрози життю простим ізраїльтянам.
Країна, яка і так знаходиться у війні, не надто хотілося отримати ще одного “ворога”, який контролює одну з “гарячих точок” на Близькому Сході. Попри це, Ізраїль неодноразово висловлював підтримку Україні. Країна надіслала гуманітарну допомогу, засоби захисту, створила польовий госпіталь на заході України та проголосувала за виключення Росії з Ради ООН з прав людини.
Останнім часом в усіх ізраїльських ЗМІ написали про те, що Ізраїль, який офіційно не передає Україні озброєння, насправді ніби таємно забезпечує українську армію сучасними системами перехоплення та нейтралізації безпілотних літальних апаратів.
Так, неназвана ізраїльська компанія налагодила схему постачання в Україні протидронних систем через Польщу. Серед політичного істеблішменту ходить фраза “інтереси та безпека Ізраїлю понад усе”. Вся політика Ізраїлю вибудована таким чином, щоби захистити ізраїльтян та державність. Але якщо інформація підтвердиться, то це означатиме, що Ізраїль пішов на великий ризик, продаючи Україні зброю.
Крім того, Прем’єр-міністр Ізраїлю Яїр Лапід заявив, що Ізраїль зможе надати ЄС близько 10% того обсягу газу, який Європа отримала від Росії у 2021 році. Він прямо сказав, що Ізраїль збирається “взяти участь у зусиллях із заміщення російського газу в Європі”.
Цьому передувала дуже важлива подія. Ще у червні Ізраїль та Єгипет підписали у Каїрі угоду за присутності голови Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн про постачання скрапленого природного газу до Європи.
За домовленостями Ізраїль повинен буде переправляти газ до Єгипту, там сировина переводитиметься у скраплений стан, після чого доставлятиметься на танкерах до Європи.
Чому це позитивний сигнал для України? РФ використовує свою перевагу як продавця енергоносіїв для того, щоб досягати власних політичних цілей. До того ж кошти отримані від продажу газу — це криваві гроші,які у тому числі йдуть на війну з Україною. Тому рішення постачати газ з Ізраїлю до Європи є дуже важливим й для України. Й дуже ризикованим для Ізраїля.