Газ значно подорожчає для України, якщо Росія вирішить перервати транзит.

Про це в ефірі телеканалу «Україна 24» розповіла радниця міністра енергетики Лана Зеркаль.

«Росія штучно стримує європейський ринок і не постачає ті обсяги, які потрібні Європі зараз, наприклад, для заповнення газових сховищ, що спорожніли. Була холодна весна, зараз треба все наповнювати, і ціни на газ дуже високі. А які вони будуть взимку – ніхто не знає», – зазначила радниця міністра.

За її словами, якщо вже цієї зими трапиться переривання транзиту газу через територію України, то «для нас це буде дуже відчутно, в першу чергу в плані того, що ми отримаємо дуже дорогий газ».

«Зараз ми можемо постачати газ так званим віртуальним шляхом, тобто віртуальний реверс, коли йде обмін газу, і так працює у всьому світі. Якщо не буде транзиту, то нам доведеться фактично фізично постачати газ з Європи, і витрати на постачання газу значно збільшаться. Крім того, наші газосховища вже будуть не такими привабливими», – пояснила Зеркаль.

Раніше, вона говорила, що будівництво газопроводу «Північний потік-2» – це геополітична проблема, яку потрібно вирішувати на геополітичному рівні з застосуванням відповідних механізмів.

За її словами, «Північний потік-2» вже став «каменем спотикання» для всієї Європи і трансатлантичних відносин і вже не є питанням тільки для України.

«Цей газопровід став питанням міжнародних переговорів на найвищому рівні, тому для нас зараз важливо вийти з пропозицією щодо того, як убезпечити себе від повноцінного вторгнення і можливих втрат», – наголосила Зеркаль.

За словами радниці міністра, прикладом такої пропозиції можна назвати ідею, яка була у 2019 році щодо створення спільного консорціуму із залученням європейських та американських компаній до використання української труби.

«Ще один спосіб – тиск на Путіна щодо зняття експортної монополії газопроводом в Європу, щоб всі компанії отримали доступ до цієї труби, а також повна імплементація третього газового пакета щодо «Північного потоку-2», – наголосила Зеркаль.

Вона додала, що це також створюватиме ринок, який виб’є основну зброю Путіна – використання газу як інструменту тиску.

Нагадаємо, раніше Зеркаль зазначала, що США не скасували санкції по «Північному потоку-2», а лише поставили їх на паузу.

«Я думаю, що вони санкції не викреслили. Зняли санкції тимчасово як можливість застосування до консорціуму і до голови цього консорціуму. Це не означає, що їх не можна відновити в будь-який момент», – сказала Зеркаль.

За її словами, в Німеччині немає жодного інструменту, який дозволив би швидко та ефективно ввести мораторій на добудову ПП-2. Зеркаль вважає, що санкції США є єдиним ефективним інструментом, який міг би зупинити будівництво російського газопроводу.

«Потенційно навіть «Газпром» може потрапити під санкції», – зазначила вона. За її словами, США можуть притиснути можливості фінансування, кредитні лінії та можливості отримання додаткових виходів на біржу для російського монополіста. А в цілому, доля ПП-2 вирішиться під час зустрічей президента США Джозефа Байдена з президентом Росії Володимиром Путіним і президентом України Володимиром Зеленським.

А також підписуйтесь на наш телеграм канал Корупція – інфо – https://t.me/korupciya, аби не пропустити ще більше цікавої та актуальної інформації.