У понеділок, 15 квітня, закінчується термін формування дільничних виборчих комісій для всіх 30 тисяч виборчих дільниць. До п'ятниці обидва кандидати в президенти повинні були подати свої кандидатури в ці комісії, але сторона чинного президента Петра Порошенка намагається зірвати цей процес, не подавши кандидатури своїх представників на більшість виборчих дільниць.
Бракує людей
Як свідчить законодавство про вибори, до 15 квітня включно окружні виборчі комісії повинні створити дільничні виборчі комісії на звичайних і спеціальних виборчих дільницях для проведення другого туру виборів президента України 21 квітня. Дільничні комісії повинні провести свої перші засідання не пізніше другого дня після дати прийняття рішення про їх створення. А всього – на підготовку до другого туру у них залишиться 5 днів. В Україні близько 30 тисяч виборчих дільниць. І на відміну від першого туру, коли на кожному з них були представники від усіх або більшості з 39 кандидатів у президенти, під час другого туру, кількість представників на кожній дільниці має бути від 12 до 16 осіб. При чому, рівну кількість кандидатур до комісій повинні подати обидва суперники на виборах – Петро Порошенко та Володимир Зеленський.
Це означає, що кількість членів ДВК для великих ділянок має становити 16 осіб (по вісім від кожного кандидата), для середніх – 14 осіб (по сім від кожного), для малих – 12 (по 6 від кандидата).
Тим часом, як виявилося в п'ятницю, 12 квітня, коли обидва кандидати повинні були подати свої списки осіб в окружні комісії, сторона чинного президента не стала повністю укомплектувати ділянки своїми представниками.
Наприклад, від Порошенка в чернігівських ОВК були представлені лише по дві кандидатури для формування нового складу дільничних виборчих комісій. У трьох округах області не вистачає 1800 чоловік для роботи на ділянках. У Дніпрі недоукомплектацію ділянок перевищила кількість в 400 чоловік. Аналогічні ситуації спостерігаються у всіх регіонах. Тим часом, кожному кандидату потрібно було подати більше 200 тисяч представників на дільниці по всій Україні.
Те, що від Порошенко подано так мало представників, означає, що під загрозою нормальна робота ДВК. Згідно із законодавством, якщо кількість поданих від кандидатів кандидатур на членів ДВК є меншими від встановленої законом, відповідна ОВК має доукомплектувати самостійно необхідну кількість на підставі пропозицій членів окружної комісії.
У разі якщо до 15 квітня ОВК не зможе сформувати повноцінний склад ДВК, є загроза, що частину ДВК взагалі не зможуть відкритися. А безпосередньо в день виборів комісіях не буде кворуму для проведення передбачених законом дій для організації виборів на ділянці.
Таким чином, ЦВК має екстрено і самостійно знайти представників, якими доукомплектують ділянки.
Як розповідає голова ОВК в Житомирській області, подібні ситуації зазвичай вирішуються за рахунок доукомплектування ділянок бюджетниками. В такому випадку зарплати "офіційних" членів комісій розкидаються на всіх співробітників комісій.
"Тоді можна добити дільничні комісії вчителями шкіл, співробітниками ЖЕКів, де знаходяться самі комісії. Тим більше, є постанова, щоб не враховувати оплату за роботу в комісіях для отримання субсидій. Щоб не було такого, що людині дадуть 400 гривень, а з-за цього відберуть субсидії. Але знайти людей – це все одно не просто ", – каже співрозмовниця.
Саботаж для зриву виборів
Причин для браку кандидатур в дільничних виборчих комісіях кілька.
По-перше, це фінансова складова. На кожній дільниці може бути максимум 4 "платних" співробітника, які заробляють трохи більше 4 тисяч гривень. Решта – повинні працювати або на голому ентузіазмі або за доплати від самих кандидатів, які в лютому офіційно дозволив Верховний суд.З огляду на те, що до сих пір більшість співробітників комісій від Порошенка не отримали зарплату за роботу в першому турі, вони відмовляються безкоштовно працювати у другому турі.
Але багато експертів вважають, що усвідомлюючи майбутній програш на виборах, чинний президент усвідомлено саботує роботу комісій, щоб зірвати вибори.
"На перший погляд, напрошується висновок, що це може бути банальна жадібність з боку Петра Олексійовича, адже він давно і твердо славиться своєю патологічною жадібністю. Але набагато очевидніше інший варіант – це технологія зриву виборів. Тепер ЦВК має екстрено знайти людей, в стислі терміни їх навчити. або ж команда Зе повинна сама заповнити комісії. Інакше вони не відкриваються вчасно. і уявіть собі, що буде, якщо по всій країні комісії відкриються невчасно або не відчиняться взагалі. Це будуть грандіозні скандали і розбирання. Це дае т підстави для масового невизнання результатів виборів ", – говорить політолог Андрій Золотарьов.
Тим часом, екс-міністр юстиції Олена Лукаш вже зазначила, що зірвати результати виборів таким чином не вийде.
"Вибори – це питання національної безпеки. Вам це добре відомо. Судячи з усього, ви намагаєтеся їх зірвати свідомо, навмисно, за домовленістю з співучасниками НЕ формуючи дільничні виборчі комісії, – пише Лукаш на своїй сторінці в Facebook. – Зірвати вибори при цьому всі одно не вийде. відповідно до закону, навіть якщо ОДИН ділянку округу дасть результат-вибори відбудуться (ч.9 ст.83 Закону) А ось на вирок ви собі заробите. Стаття 111 КК. держзради. Показання щодо вас дадуть блискавично. Учасників просто сотні ".