Садовий попросив Порошенка оголосити села Малехів і Грибовичі зоною надзвичайної ситуації.

Грибовицьке сміттєзвалище завдало невиправної шкоди екології регіону, вважає мер Львова Андрій Садовий. Градоначальник звернувся до президента Петра Порошенка і прем'єр-міністра Володимиру Гройсмана з проханням визнати Львів, а також села Малехів і Грибовичі, зоною надзвичайної екологічної ситуації.

У мерії уточнюють, що, відповідно до Закону України "Про зону надзвичайної екологічної ситуації", такий статус отримують території, де існує "загроза життю і здоров'ю людей або заподіяння матеріальної шкоди жителям або навколишньому середовищу через забруднення, руйнівний вплив стихійних сил або інших факторів ".

– Сьогодні у нас дві головні проблеми – це ситуація на самому полігоні та вивезення сміття зі Львова, – уточнив мер Львова Андрій Садовий. – На полігоні є загроза повторного обвалу, що, відповідно, становить загрозу для водойм з інфільтратами. Дамбу біля озер зміцнили, тимчасово стабілізували ситуацію. Але потенційна загроза для самого водоймища і навколишніх сіл зберігається. Тимчасово ми вирішили і проблему вивезення сміття. Відходи вивозять в інші міста області. Але це, підкреслюю, тимчасове рішення.

При цьому Андрій Іванович чомусь промовчав, що означає введення зони надзвичайної екологічної ситуації для місцевих жителів. Виявляється, в такому випадку держава зобов'язується не тільки знайти гроші на рекультивацію сміттєзвалища, відновлення екології в регіоні, а й має відселити людей з місць, небезпечних для проживання, з обов'язковим наданням їм житла, постійного або тимчасового. А постраждалим, які відмовилися переїжджати, відповідно до закону, повинні щомісяця виплачувати допомогу не менше 50% мінімальної заробітної плати на кожну людину.

Три завдання для мера


 

Андрій Садовий заявив, що, в першу чергу, його місту необхідно вирішити три головні проблеми. Перша – це знайти місце для вивезення сміття та усунути екологічну загрозу. Друга – прискорити процедуру узгодження з боку Міністерства регіонального розвитку проекту співпраці з Європейським інвестиційним банком з питань рекультивації Грибовицького сміттєзвалища та будівництва заводу глибокої переробки сміття. Відповідний документ вже два місяці знаходиться на узгодженні в Кабінеті Міністрів України, і Львів має шанс стати першим українським містом, який вирішить питання сміття за європейськими стандартами. І третя – об'єктивно розслідувати всі обставини пожежі. Андрій Садовий уточнив, що є всі ознаки умисного підпалу полігону, що призвело до смерті людей і екологічну загрозу


Грибовицьке сміттєзвалище продовжує тліти


Їдкий білий дим огорнув полігон і прилеглі села. Жителі Великих Грибович сумно жартують, що їх село перетворилося на місцевий Сайлент Хілл, і закривають щільніше двері і вікна.

– Літо на дворі, а ми по домівках сидимо, дітей на вулицю не випускаємо, і всьому виною це прокляття – звалище, – скаржиться мешканка села Софія.

Грибовицький полігон продовжує тліти. Однак рятувальники уточнюють, що відходи димлять, в тому числі, через природні процеси розкладання.

– У "сміттєвій" горі Грибовицького сміттєзвалища, на глибині, відходи перегнивають, в результаті чого виділяються дим, випари, – розповів "КП" в Україні " головний спеціаліст прес-служби ГСНС України у Львівській області Ігор Курус. – Пожежні призупинили роботу на звалищі , але на місці чергує наша машина. Пошуки зниклого еколога також припинені – зберігається небезпека нових зсувів на полігоні.

А тим часом екологи радять жителям прилеглих до звалища сіл по можливості менше бувати на вулиці. Відходи, які тліють на полігоні, забруднюють атмосферу токсичними речовинами.

– Якщо говорити по-простому, то всі ці речовини негативно впливають на організм людини, і є причиною онкологічних захворювань, – розповів еколог Ігор Коваль. – Але ж відомо і доведено медиками, що показники з онкологічних захворювань, хвороб органів дихання, травлення, шкіри, крові і нервової системи, набагато вищі в селах, що поруч з полігоном.

До речі, в ніч на 7 червня на Львівщині горіло ще одне звалище. Цього разу пожежа виникла на місці для вивозу сміття в райцентрі Стрий. Загоряння помітили люди, що живуть неподалік, які й викликали негайно пожежних. Рятувальникам вдалося загасити вогонь за півтори години. А правоохоронці вже з'ясовують причини займання на Стрийському звалищі.

Після Грибовицького трагедії львів'яни жваво зацікавилися екологічною обстановкою в регіоні. І найбільше людей хвилює те, чи придатні в їжу овочі, фрукти і зелень, вирощені на присадибних ділянках в селах, що біля Грибовицького сміттєзвалища? Адже чого гріха таїти, жителі сусідніх з полігоном населених пунктів виживають завдяки власноруч вирощеному врожаю, який збувають на ринках Львова. Тобто цибуля, капуста і полуниця з городу десь біля звалища запросто може потрапити на стіл жителя Львова.