У захоплених бойовиками містах Донбасу життя продовжує йти за своїми правилами. У той час, коли прості мирні жителі погано-бідно зводять кінці з кінцями, члени незаконних збройних формувань відчувають себе цілком привільно, а нормами моралі і права керуються на свій розсуд. Для людей у камуфляжі з трибарвним прапором на шевроні формулювання "за законом воєнного часу" стало фактично індульгенцією. Сегодня.ua з'ясувала, як живуть місцеві бойовики і як це сусідити з ними мирним жителям.

"У нашому під'їзді живе один сусід, – розповідає горловчанін Михайло Огнев. – Він раніше був бригадиром на заводі, але з найперших днів пішов у "ДНР". Спочатку він на мітингах був кимось на кшталт одного з заводив, а потім взявся за зброю, навіть ще в Слов'янську воював. Потім зник на кілька місяців, а коли Горлівка виявилася повністю під "ДНР", він раптово повернувся. Через місяць у нього з'явився Volkswagen Touareg без номерів, він так на ньому і катається, тільки недавно начепив номера "ДНР" – видать поставив там у себе на облік. Коли місцеві бабусі у нього запитали, звідки машина? Він, не соромлячись, заявив, що це трофей!"

546347646574567_01У самому Донецьку прилавки магазинів відносно заповнені і асортимент товарів вельми широкий. Але, далеко не всі можуть дозволити собі жити на широку ногу. Працівниця одного місцевих супермаркетів – касир Алена розповіла, що переодягненого в "громадянку" бойовика дуже просто відрізнити від мирного жителя. "Навіть якщо людина прийшла без автомата і не в камуфляжі, який-небудь військовий атрибут обов'язково присутній. У військових чоботях, або рюкзак такий кольору хакі, куртка розстебна – а на поясі ніж висить. Навіть якщо нічого зовні не видає людину, то вони, стоячи в черзі між собою тільки і розмовляють про службу – хваляться, – розповідає Альона. – Звичайно, покупки подібних відвідувачів і пенсіонерів значно різняться. Що літні люди беруть? Цукор, крупи, макарони, всього по-троху. Ну а ті, хто зараз в "ДНР" набирають досить багато – овочі, фрукти, м'ясо. Тим більше, не тільки продукти купують, але і обов'язково для "душі". І якщо не елітний алкоголь, то не найдешевшу горілку".У теж час, як кажуть співробітники магазинів, найбільший попит на делікатеси саме у бойовиків. "У нашому супермаркеті один з "захисничків" через день купує дорогу ікру, вартістю 450 гривень за баночку, і найдорожчий алкоголь. Його вже запам'ятали всі продавці, – говорить співробітниця іншого супермаркету Лариса. – Крім того, він завжди приходить зі зброєю і радує те, що хоч розплачується за товар. В іншому випадку, ми б тільки на нього і працювали, адже за весь вкрадений товар гроші у нас з зарплат вираховують".

12087834_764723283639944_2406547924715115211_o

За словами співрозмовниці, на відміну від мирного часу, попит на дорогий товар у магазинних злодюжок відпав. "Якщо раніше відвідувачі крали в основному ікру і дорогий алкоголь, то зараз переважно той товар, за яким ми і не стежили колись. Наприклад, жінки найчастіше крадуть жіночі колготки, а також засоби гігієни! І саме що цікаве, на крадіжку йдуть ті, у кого, здавалося б, є гроші, щоб придбати цей товар", – ділиться співрозмовниця.

Не секрет, що вседозволеність, яка раптово звалилася, фактично запаморочила голову багатьом, хто взявся за зброю. І тепер, найманці намагаються всім своїм виглядом показати, що саме вони представники "еліти". Олена – співробітниця одного з ресторанів в самому центрі міста – на бульварі Пушкіна – розповіла нам, що останнім часом якість клієнтів кардинально змінилася. "У нас різні гості бувають. Раніше заходило багато інтелігентних, літніх людей, а сьогодні – рідко. Зате зараз не рідко у нас бувають ті, хто раніше соромився до нас навіть зайти, адже кухня у нас не дешева. В основному тепер наші гості або місцеві службовці в "ДНР", або їх подруги і дружини. Ми до них завжди насторожено ставимося. Одягаються без смаку і нібито пафосно, поводяться хамськи, ніби їм всі винні, не здивуюся, якщо дізнаюся, що як-небудь офіціанти плюнуть в їжу подібним "панам". Є парочка особливо постійних відвідувачів. "Вояка", в камуфляжі і з якимись медальками, приходить зі своєю дівчиною-супутницею, вони частенько ігнорують прості норми пристойності: голосно розмовляють, матюкаються, колупають пальцями в роті, а улюблена їх їжа – суші і "вінчик", – каже Олена.‡агрузка...