До злочинів в Україні причетні російські начальники, виконавці та ті, хто підтримав окупацію. Про це заявив президент Володимир Зеленський.

Чи повинен президент РФ Путін бути притягнутий до відповідальності за воєнні злочини в Україні?

До війни причетні всі, хто віддавав та виконував накази. Відповідно кожен повинен понести покарання.

“Я думаю, що всі, хто приймав це рішення, віддавав накази, виконував – всі причетні до цього”, – відповів Зеленський в інтерв’ю американському телеканалу CBS.

Глава держави наголосив, що в російській політиці є люди, “які голосували за анексію, за окупацію наших територій”. Зеленський переконаний, що вони також винні.

За словами Зеленського, кожен російський загарбник несе відповідальність за свої рішення. “Від наказу до виконання є відстань, на якій трупи”, через що всі повинні відповідати.

Кожен відповідатиме по-різному, “але відповідальність повинна бути”, – резюмував Зеленський.

Раніше радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк попередив, що вкрай брехливим і шкідливим трендом можуть стати в Європі спроби розділити відповідальність за агресію в Україні окремо Путіна як автора війни та окремо простих росіян.

«Ніби 200-тисячне угруповання російських солдатів, які у прямому ефірі розстрілюють мирних громадян України, це не громадяни Росії, а їхні сім’ї не живуть там», – вважає він.

Європейцям Подоляк радить якнайскоріше «позбутися ілюзій» щодо пересічних росіян. Для цього достатньо глянути на цифри, що красномовно свідчать про, за його словами, «російське людожерство».

За даними незалежних соціологів, три чверті росіян підтримують війну проти України, відчуваючи від того такі позитивні емоції як гордість, радість, повага, довіра та надія. Результати соціологічного дослідження має у розпорядженні російська служба Радіо Свобода.

У міжнародному праві відповідальність існує на двох рівнях. Перший – відповідальність держави-агресора. Другий рівень – кримінальна відповідальність за воєнні злочини конкретних людей, насамперед, керівництва Російської Федерації.

Як бути з відповідальністю в цілому громадян Росії, котрі масово підтримують злочинні дії свого керівництва?

«Якщо народ обирає і підтримує правителів, які вчиняють міжнародні злочини проти інших народів, він має понести відповідальність», – каже голова Комітету Верховної Ради з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва, доктор юридичних наук Олександр Мережко.

Росіяни неодноразово приводили воєнного злочинця Путіна до влади.

– Ще в радянській доктрині міжнародного права деякі автори писали про відповідальність народів за дії своїх урядів. Це не тільки моральна та політична відповідальність, а й юридична. Крім того, на практиці не завжди можливо чітко відділити державу від народу, від населення держави. Дехто з російських юристів-міжнародників навіть пише, що не держава є суб’єктом міжнародно-правової відповідальності, а народ, що організований у державу.

У розмові з Радіо Свобода юрист-міжнародник Олександр Мережко навів приклади відповідальності: «Це скоріше в розрізі наслідків, у тому числі міжнародно-правових. Санкції, репарації, компенсації Україні та її громадянам за спричинені Російською Федерацією злочини й шкоду».

«Путін – верхівка айсберга»

“Ці росіяни бомбардують українські міста вбивають жінок та дітей”

«Саме мовчазне російське суспільство підтримує війну де-факто. Путін – це лише верхівка айсберга» – це фрагмент відповіді посла України у Німеччині Андрія Мельника на заяву канцлера ФРН Олафа Шольца «не ображати людей, які приїжджають із Росії, це – війна Путіна, тільки він несе відповідальність за це».

«Це війна Росії на знищення України. Крапка. Ці росіяни – не інопланетяни. Вони льотчики, які бомбардують українські міста, вбивають жінок та дітей», – відповів Олафу Шольцу Андрій Мельник, який із 2015 року очолює дипломатичне представництво України в Берліні.