У липні 2008 року під час приїзду Вселенського патріарха Варфоломія повинен був початися процес надання Українській церкві Томосу, проте його зірвав патріарх РПЦ Алексій II.

Про це в інтерв'ю "Громадському" розповів колишній президент України Віктор Ющенко, уточнивши, що на той момент вже існувала домовленість про підготовку "дорожньої карти" щодо цього питання.

"Процедурна частина, як вона в фіналі виглядала, виходила з того, що кожний владика автокефальної церкви, української православної церкви київського патріархату, пише петицію на ім'я Константинопольського патріарха з приводу його підтримки і бажання утворення єдиної української помісної церкви", — зазначив він.

Популярне: Від 200 гривень і вище: Вже з 1 грудня на українців чекає нове подорожчання


За словами Ющенка, в план втрутився зовнішній фактор у вигляді патріарха Московського Алексія II, який терміново і без запрошення прибув до Києва і зажадав зустрітися з Варфоломієм.


"Базова домовленість, яка була досягнута — це те, що вони повертаються до церковного спілкування, і в межах цього церковного спілкування російська церква підтримує ініціативу Константинопольского патріарха щодо скликання світового собору. В розмін на що? Можна я поставлю три крапки", — додав Ющенко.