Firtash

Про Кличка, Порошенка, Януковича та про роль американців в українській політиці

У віденському суді Staatsanwaltshaft Wien о 11.00 по Києву почалося засідання з питання про екстрадицію українського олігарха Дмитра Фірташа – даний запит був направлений Мін'юстом США.

Засідання тривало більше 10 годин і за цей час був допитаний сам Фірташ, перший президент України Леонід Кравчук, колишній голова Адміністрації президента Сергій Льовочкін і глава партії "Опозиційний блок" Юрій Бойко.

Захист Фірташа і сам олігарх будували свою стратегію на тезі про те, що справа проти нього сфабрикована американцями з політичних мотивів. У ході виступу на суді Дмитро Фірташ розповів багато речей, які претендують на сенсації в українській політиці. Про деякі з них і раніше багато здогадувалися (як наприклад про зв'язки Фірташа і Кличка), але саме на суді про них вперше публічно заявии "з перших вуст".

1. Кличко підтримувався Фірташем ще з часів Януковича

Фірташ вперше публічно зізнався, що був основним спонсором Кличка. І саме він розкручував його політичний проект для того, щоб той зміг перемогти на виборах Януковича. Ось як він це описує:

"У 2012 році мені стало чітко зрозуміло, що Янукович не буде проводити реформи. І тоді я зрозумів, що країні потрібен сильний кандидат, який піде на вибори і виграє їх. І в цей час я знайшов Кличка. Коли Кличко створив політичну силу УДАР, я підтримав його фінансово …. ".

 

2. Штати тиснули на Януковича через Фірташа ще до Майдану

Фірташ заявив, що звинувачення проти нього американці підготували ще до Майдану і використовували цей факт для тиску на Януковича з метою змусити того прийняти їхні умови (в першу чергу підписати Угоду про асоціацію з ЄС). Янукович був змушений погодитися на ці умови, але потім їх так і не виконав. Після чого і почався Майдан.

"Потім (після висунення звинувачень проти Фірташа) приїжджає Нуланд і каже (Віктору Януковичу):

1. Підписуєш асоціацію з Європою.

2. Відпускаєш Тимошенко на лікування за кордон.

3. Віддаєш харківські родовища "Шеврону".

І Янукович все це Нуланду обіцяв І ви пам'ятаєте, вони закінчують зустріч і з мене через годину знімають звинувачення ".

 

3. Фірташ брав участь у підготовці меморандуму, який підписав Янукович і опозиція 21 лютого

Якщо вірити свідченням Фірташа, то він разом з Кличком і Тігіпком були по суті авторами того плану мирного врегулювання кризи, який підписали Янукович і опозиція за посередництва європейських дипломатів 21 лютого 2014. Він, нагадаємо, передбачав повернення до Конституції 2004 року і вибори президента України в кінці 2014 року. Проте, як відомо, цей план не був реалізований, оскільки різко проти виступили представники Майдану. У підсумку Янукович був позбавлений повноважень рішенням Ради, в.о. президента став Турчинов. У Фірташа є своє пояснення чому домовленості зірвалися.

"Я думаю, що це була провокація з боку людей Юлії Володимирівни (Тимошенко), тому що вона розуміла, що нікуди не потрапляє (в сенсі на вибори президента). І тоді опозиція продала інтереси Майдану".

 

4. Американці лобіювали Яценюка і тому вирішили нейтралізувати Фірташа

Ось як Фірташ описує основний мотив американців завести проти нього справу і ізолювати у Відні.

"Після втечі Януковича американський уряд чітко розумів, як рухатися. Вони розуміли, що я підтримаю Кличка, а вони підтримували силу, де були Тимошенко, Яценюк і Турчинов. Тоді в американського уряду та їхніх українських представників – Яценюка і Тимошенко, була мета вивезти мене з України, щоб вони перемогли. І тоді мене заарештовують ".

 

Також і Льовочкін, і Фірташ підтвердили факт зустрічі у Відні в березні 2014 за їх участю і за участю Кличка і Порошенка. Про зміст переговорів ні Фірташ, ні Льовочкін не говорять.

 

5. Про роль США в українських справах

Звісно, всі проблеми на думку Фіташа йдуть від Америки. При чому олігарх надає американському впливу всезагального значення. Адже за його словами вони займалися в Україні рішуче всім – від визначення геополітичного вибору до лобіювання інтересів своїх енергокомпаній та рекомендацій українському уряду на тему ринку газу.

"Коли Тимошенко стала прем'єром, вони з американським урядом позначили чітку мету – прибрати мене з ринку. І Тимошенко домоглася цього, в січні 2009 року" РосУкрЕнерго "вийшло з українського ринку".