1

В один із законопроектів, яких входить до пакету законів щодо візової лібералізації, була внесена поправка, яка суттєво послаблює відповідальність ініціаторів голосування за так звані "диктаторські закони" 16 січня 2014 року.

Про це повідомляє Корупція Інфо з посилання на Український тиждень.

Зокрема, йдеться про закон №1261-VII, ухвалений ще 13 травня 2014 року, у якому було змінено статтю 364 Кримінального кодексу так, щоб по ній можна було судити тільки за майнові злочини. Таким чином, депутати декриміналізували обвинувачення стосовно трьох екс-нардепів: Олександра Єфремова, Олександра Стояна та Сергія Гордієнка, яких судять за "диктаторські закони" саме за ст. 364.

Зазначається, що дану поправку до закону вніс народний депутат та екс-регіонал Антон Яценко.

Інформацію про наслідки указаних змін до Кримінального кодексу журналістам підтвердив начальник управління спецрозслідувань ГПУ Сергій Горбатюк.

За його словами, внесені Яценком зміни створили колізію, адже у перехідних положеннях документу зазначається, що прийнятий 13 травня закон не має зворотної дії. Тобто всі злочини, у яких не визначена матеріальна шкода, інкриміновані підозрюваним по ст. 364-367 до 4 липня 2014 теоретично можуть вільно розглядатися в судах. Проте відповідно до вимог Конституції, якщо мова йде про послаблення покарання, то закон зворотну дію має. Тобто злочин, який могли вчинити депутати, проголосувавши руками за "закони 16 січня" потрібно оцінювати грошима. Таким чином виникає правова колізія.

"Про проблеми із цими змінами ми дізналися у 2014-му році, у липні, після вступу закону в силу. Ми почитали текст і зрозуміли, що це несе загрозу для наших проваджень. Стало цікаво подивитися обґрунтування, пояснювальну записку і висновок головного експертного управління Верховної Ради…Проте виявилося, що порівняльних таблиць, підготовлених до другого читання законопроекту 4556 немає. Проглянули стенограму засідання Ради і виявилося, що голосування відбулося взагалі без них (таблиць – Ред.). Зробили ряд дзвінків до парламенту і нам пояснили, що таблиці виготовлялися вже після голосування і туди могли внести якісь зміни", – зауважив Горбатюк.

В свою чергу у прокуратурі на офіційний запит видання відповіли, що  з 18 травня 2015 року розслідують кримінальне провадження за фактом службового підроблення закону №1261-VII, "тобто внесення до нього завідомо неправдивих відомомстей, які депутати не розглядали, і за які не голосували".

Наразі встановлено, що Яценко вніс свою поправку з порушенням регламенту.

У цей час даний закон адвокати використовують у якості основної лінії захисту Єфремова, Стояна та Гордієнка. Це зафіксовано у низці рішень судів, зокрема в ухвалі від 30 листопада 2015 року, якою суд повернув обвинувачення стосовно екс-нардепів на доопрацювання у прокуратуру.

Ккрім того, за словами адвоката Євгенії Закревської, ухвалена поправка Яценка матиме суттєві наслідки не тільки у справі про "диктаторські закони".

"Скажімо, це і Олена Лукаш, і Олександр Єфремов та інші. Крім того, ці зміни можуть ускладнити притягнення до відповідальності працівників ДАІ, причетних до переслідування автомайданівців. Безпідставні обшуки, незаконне спостереження чи прослуховування, складення "липових" протоколів – всі ці дії не можуть тепер кваліфікуватись за ст. 364 КК", – наголосила адвокат. 

Закони 16 січня, або Закони про диктатуру – неофіційне найменування, яке було дано пакету законів, прийнятих Верховною Радою 16 січня 2014 року і підписаних тоді ще президентом Віктором Януковичем наступного дня. Всі вони так чи інакше розширювали повноваження влади і обмежували право на протести.

Дев'ять з дванадцяти актів, прийнятих 16 січня, були скасовані Верховною Радою 28 січня 2014 року.