укрзалізниця

Держадміністрація залізничного транспорту «Укрзалізниця» за результатами тендеру привернула до постачання дизельного палива ПП «ОККО-Бізнес Контракт», яке заявило ціну 17,35 тис. грн. за тонну, повыдомляє Корупція Інфо

Як пише видання Uaprom, дана ціна становить близько $ 530 за тонну в доларовому еквіваленті за вирахуванням таких платежів як акциз, ПДВ і доставка і суттєво перевищує ринкову. Для порівняння, приватні підприємства України купують цей продукт по $ 490 і нижче. При цьому річна потреба УЗ в дизельному паливі – близько 350 тис. т, тому додаткові $ 40 за тонну за рік перетворюються в більш ніж $ 10 млн.

Нагадаємо, що в липні ПП «ОККО-Бізнес Контракт» стало переможцем тендеру на поставку 100 тис. Т дизпалива для УЗ, пропонована ціна була на рівні 18,4 тис. Грн. за тонну. Але його підсумки були заблоковані через Окружний суд Києва двома маловідомими компаніями ТОВ «Дайджест Груп» і ТОВ «Елемент Нафта». У середині серпня суд зняв свою заборону, а «Укрзалізниця» домовилася з ОККО про зниження закупівельної ціни спочатку до 17,35 тис. грн., А потім – до 16,9 тис. грн.

Паралельно з цим держпідприємство «Укрзалізничпостач» 20 серпня оголосило про перемогу ТОВ «Вог Аеро Джет» в тендері на закупівлю 40 тис. Т дизпалива, ціна якого склала 15,8 тис. грн. / т. Тим не менш, результати цього тендеру оскаржуються Антимонопольним комітетом. У підсумку вартість, за якою УЗ закуповує в даний момент паливо, невідома.

Характерно, що після «дізтоплевних» скандалів, які стрясали «Укрзалізницю» у серпні, залізничники станом на зараз так і не оприлюднили фінальні контракти з ПП «ОККО-Бізнес Контракт» і ТОВ «Вог Аеро Джет», які збиралися укласти до вересня. Справа в тому, що в тендерній документації передбачається можливість переглянути ціну по кожній окремій специфікації ДТ на підставі висновку «Держзовнішінформ». Таким чином, існує якийсь механізм, який дозволяє постачальникам продавати паливо за цінами, істотно відмінними від зафіксованих у тендерних рішеннях.

Зрозуміло, що сьогодні увага громадськості прикута до тендерних цінами. У той же час дослідження фактичних цін може розкрити багато цікавих подробиць, на тлі яких задекларовані досягнення керівництва УЗ і міністерства у підвищенні ефективності закупівель можуть істотно потьмяніти. Тому залізничної монополії варто звітувати про фінальних закупівельних цінах на дизельне паливо та інші продукти на своєму сайті (по кожній окремій специфікації).

Адже на тлі існування тіньових схем у видатковій частині бюджету «Укрзалізниці» якось зовсім недоречним виглядає бажання залізничників в черговий раз пролобіювати підвищення ж / д тарифів, які і так вже підвищувалися взимку поточного року на 30%, а також у минулому році. До речі, «таємницею за сімома печатками» є те, куди пішли кошти від даного зростання ставок, адже ніяких радикальних інвестицій в рухомий склад чи модернізацію шляхів УЗ не виробляє. Тобто, монополія, перед тим як ініціювати чергове підвищення тарифів, повинна в першу чергу забезпечити максимальну ефективність закупівель.